Учени са изследвали фаюмски портрет на млада жена, датиращ от II век и съхраняван в Музея на изкуствата „Метрополитън“. Те забелязали тумор на нейната шия и предположили, че това вероятно е реалистично изображение на гуша – разширение на щитовидната жлеза. Това се съобщава в статия, публикувана в Journal of Endocrinological Investigation.
На около сто километра югозападно от Кайро се намира оазисът Фаюм, разположен в естествена падина с площ от около две хиляди квадратни километра. Хората са населявали оазиса от праисторически времена, но неговото икономическо и културно развитие започва в началото на II хилядолетие пр.н.е., когато при царете от XII династия тук е построена нова столица – град Ити-Тауи. Благодарение на изградени канали и язовири в оазиса Фаюм се напоява голяма площ, което му позволява да се превърне в най-богатия район на Египет.
Археолози разкриха тайната на древните строители маи
Фаюм процъфтява и в по-късни времена, когато страната е управлявана първо от династията на Птолемеите, а след това – от римляните. Въпреки множеството находки, направени в района, оазисът е известен преди всичко с така наречените фаюмски портрети. Обикновено те представляват реалистични изображения, направени в гръко-римски стил, които покриват лицата на мумии.
Традицията на производството им датира от времето, когато във Фаюм започват да се заселват многобройни чужденци, които възприели древния египетски опит за балсамиране на мъртвите. Но в същото време върху лицата на мумиите те не поставяли обемни маски, а портрети. Тези артефакти датират от първите векове на нашата ера и понякога се срещат извън оазиса Фаюм. В момента на учените са известни около хиляда фаюмски портрета.
Рафаела Бианучи от университета в Палермо, заедно с колеги от Австралия, Великобритания и Германия, изследвали фаюмски портрет на млада жена, носеща позлатен венец. Този артефакт, който е с размери 36,5 x 17,8 сантиметра, е придобит в Египет в началото на ХХ век и е датиран от 120 – 140 г. сл.Хр. В момента той се съхранява в Музея на изкуствата „Метрополитън“.
Древният египтянин не приличал на съвременния човек
Учените отбелязват, че на шията на жената ясно се вижда тумор, който не прилича на „пръстените на Венера“ – напречни гънки на шията, които се появяват в резултат на редица физиологични особености. В същото време според учените повечето от фаюмските портрети изобразяват хората реалистично. Според изследователите жената вероятно е имала гуша.
По думите на изследователите все още не са регистрирани по-ранни случаи на гуша при древните египтяни, въпреки че е много вероятно заболяването да е било често срещано. Обяснението е, че въпреки започналата през 1995 г. в Египет масова профилактика, която се заключава в добавяне на калиев йодит към трапезната сол (йодиране), гушата все още е ендемично заболяване във Фаюм.
По-рано стана ясно за разкопки, които се провеждат в оазиса Фаюм. Египетски изследователи откриха голямо погребално съоръжение и редица гръко-римски погребения, които, наред с други неща съдържали папируси и фрагменти от мумии с фаюмски портрети.