Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изследване: Британският щам на коронавируса не може да преодолее ваксината на Pfizer/BioNTech

30 януари 2021, 14:06 часа • 5910 прочитания

Ново изследване, което е събрало данни от ваксинирани с ваксината "Комирнати" на Pfizer/BioNTech, показва, че ваксината действа и срещу т.нар. британски вариант на коронавируса (B.1.1.7). Изследването е публикувано в списание Science!

Съгласно написаното, в проучването са направени тестове с кръвен серум, взет от 40 ваксинирани. Основното заключение е, че макар и да има лек спад на антителата при имунния отговор срещу британския щам, те са в такова количество, че британският вариант на коронавируса няма как да избегне осигурявания от ваксината имунен отговор.

B.1.1.7 предизвика сериозна загриженост в научните среди, защото има голям брой мутации – общо 10 промени в аминокиселини, отнасящи се до т.нар. шип на вируса (S-протеин). Най-голяма тревога предизвика мутацията N501Y – именно за нея беше направено и българско изследване със суперкомпютри, като първите данни бяха, че тази мутация пречи на по-ефективното "прилепяне" на някои от нашите антитела срещу коронавируса към шипа му и съответно неутрализирането му (бел. ред. - когато антитела се прилепят към шипа, който се явява образно казано ключът за влизане на вируса в организма ни, ключът не може да пасне на ключалката) – ПОДРОБНОСТИ ТУК! Основното предимство на N501Y от гледна точка на вируса е, че му позволява да се прилепи по-плътно до ACE2 рецепторите на клетките ни и така може по-лесно да се размножава. Какво представлява ACE2, НАУЧЕТЕ ТУК!

Въпросната мутация се появява още в т.нар. южноафрикански и бразилски вариант на коронавируса – B.1.3.5.1 и P.1., а това предизвика също тревога, тъй като се счита, че тя се е появила не от един източник на разпространение - с други думи явно поведението на хората и вероятно още доста фактори допринасят за възникване на една и съща мутация с цел коронавирусът да се адаптира срещу имунния отговор на организма ни.

В сегашното изследване с кръвни проби са направени тестове както с B.1.1.7, така и с варианта на коронавируса, който тръгна от Ухан. За британския вариант има 20% спад на титъра антитела, но на база вече съществуващи данни от изследвания при противогрипните ваксини този спад не е толкова голям, че да попречи на ефективен имунен отговор, категорични са учените.

Изследователите обаче предупреждават – за разлика от опита с грипа, все още няма натрупан опит с коронавируса и не се знае кога точно ще е необходимо изменение на ваксините срещу него заради настъпили толкова големи мутации, че използвана вече ваксина да се окаже нееефективна. Затова те настояват постоянно да има проучвания, най-вече клинични, и тестове, за да може да се установи и сериозен протокол кога е необходимо ваксините да се модифицират спрямо щам на SARS-CoV-2, който преодолява първите версии на ваксините. Добрата новина е, че според авторите на сегашното изследване изглежда ваксината срещу коронавируса няма да има нужда да се променя толкова често, колкото противогрипната ваксина, защото осигурява по-дълго време достатъчно добър имунен отговор.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес