Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли спасение от махмурлука?

27 декември 2015, 09:01 часа • 13026 прочитания

По празници, лични поводи, от мъка или пък от еуфорична радост често ни се случва да прекалим с чашките. И още по-често горчиво се разкайваме на следващата сутрин. "Никога повече!", казваме си... до следващия път.

Къде е науката и защо все още си забъркваме домашни средства като "бульон трезве", а илачите от аптеката не помагат? Защо някои пият като за световно и са свежи като краставици, а други не могат да се съвземат с дни? Докъде са стигнали учените в изучаването на този феномен?

Истината е, че феноменът махмурлук, независимо от всенародната му известност и повсеместното разпространение, остава загадка за учените. А без ясно разбиране на причините, предизвикващи този синдром, е невъзможно да се изобрети „вълшебно хапче“, което да премахва всичките му прояви – главоболие, сухота в устата, потене, гадене и… отвращение от себе си.

Все пак учените са успели да развенчаят някои популярни митове и да дадат няколко наистина полезни съвета за моментите, в които черният ни дроб и особено – главата ни – не знае къде се намира след тежка алкохолна нощ…

Определено има надежда. Преди няколко години е създадена международна научна група с недвусмисленото название Група изследователи на махмурлука. Учени от различни страни са обединили усилия, след като най-после осъзнали, че прекалено дълго са игнорирали толкова „гореща“ тема за изследване.

Ръководителят на изследователския проект, професорът по психология Ричард Стивънс от университета Кийл (Великобритания) обяснява отсъствието на мащабни изследвания по изучаване на махмурлука по следния начин: „Работата е там, че заплахата от махмурлук често се явява единствената причина, която удържа хората от прекомерна употреба на алкохол.“

Бойкотирането на проблема махмурлук е довело дотам, че народните средства са заели мястото на научните методи. Няма да се спираме подробно върху начините за самолечение от махмурлук, само ще споменем, че в Мексико за народно средство срещу махмурлук се смятат скаридите, в Германия – маринованата сельодка, в Япония – маринованите сливи, в САЩ – горчивото кафе, в Китай – зеленият чай, и така нататък.

Има легенди, че някои популярни ястия и напитки за първи път са били изобретени като средство срещу махмурлук, например яйцата „Бенедикт“, коктейла „Блъди Мери“, споменава се дори кока-кола.

За няколко години работа проф. Ричард Стивънс и колегите му са успели да развенчаят няколко закостенели мита и да набележат пътя за бъдещите изследвания. Например дълго време за главен виновник за сутрешните страдания се смятало обезводняването на организма – известно е, че алкохолът се явява мощен диуретик.

И така – до какви умозаключения са стигнали учените и какво е златното правило, за не ни излизат през носа няколко чашки, можете да откриете в Мегавселена.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес