Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ефектът на "Ивермектин" като лекарство срещу коронавируса - оценява ли се препаратът честно?

15 март 2021, 10:30 часа • 13893 прочитания

Защо само преди десетина дни The New York Times и CNN цитираха проучване от град Кали в Колумбия за ефекта на "Ивермектин" при лечение на COVID-19, без да вземат предвид особеностите на това изследване? Това предубеждение ли е що се отнася до възможностите на лекарството срещу коронавируса, след като в двете статии няма съпоставка с други изследвания, чиито данни сочат към други възможности на препарата? Този въпрос поставя TrialNews в специализирана статия (подробности на английски какъв е този сайт има в материал на авторитетното издание Businesswire).

Двете авторитетни американски медии излязоха със заглавия, че "Ивермектин" не е ефективен при лечение на COVID-19 именно на база изследване от Колумбия. Но TrialNews посочва, че няколко експерти са наблегнали на слабости в дизайна на проучването, според което при 400-500 участвали вземалите "Ивермектин" са имали симптоми 10 дни, а тези, които не са вземали – 12 дни, т.е. несъществена разлика. В The New York Times има цитат от експерт, че проучването е "относително малко" и не отговаря с достатъчно данни на основния въпрос – дали и с колко "Ивермектин" намалява смъртността от COVID-19. При материала на CNN обаче няма нито едно експертно мнение за дизайна на проучването.

За какви недостатъци на изследването в Колумбия говори TrialNews – за нарушение на протокола, при което са разменени 38 случая на лекарството и на плацебо групата, както и за неспазване на протокола за "сляпо" проучване т.е. да не се знае кой пациент какво получава – "Ивермектин" или плацебо (пълни подробности – ТУК).

Като контрапункт, TrialNews посочва друго, по-мащабно проучване, според което изглежда, че "Ивермектин" помага – на британските учени Андрю Брайънт и Тереза Лаури. Проучването е метаанализ на данни от общо 21 рандомизирани изследвания, с общо 2741 пациенти, но въпреки това все още не е разгледано за рецензия и не е публикувано официално. В този анализ двамата автори са посочили и данни от 13 проучвания, според които "Ивермектин" помага за понижение на смъртността от COVID-19.

Съгласно анализа, с ниска доза на сигурност може да се твърди, че профилактичният прием на "Ивермектин" намалява с 86% вероятността да развиеш коронавирус инфекция (причината да се казва "с ниска доза на сигурност" е, че в анализираните проучвания има само 3, насочени към профилактичен прием на лекарството, а в тях са участвали общо само 738 души, но пък в колумбийското проучване участниците са с поне 250 по-малко). Същевременно е спорно дали "Ивермектин" помага в късна фаза на болестта т.е. дали приемът му тогава намалява риска от това да стигнеш до респиратор, но има немалко данни за потенциална полза за болния дори и в такава фаза. Но съгласно данните от 13 проучвания, включени в метаанализа, "Ивермектин" намалява със средно 68% риска от смъртност, като изчислението е правено на база групи пациенти, пили лекарството спрямо групи, които не са го пили. Общо в тези 13 проучвания са участвали 1892 души.

В крайна сметка, заключението за използване на лекарството в протокола за лечение на COVID-19 (т.е. не самостоятелно) е, че има данни за „ниска до средна сигурност” по отношение на способността на препарата да намали смъртността от коронавируса, а приложението му в ранна фаза на болестта или профилактично може да намали броя на заразените и боледуващите. Предвид и показателите за безопасност на "Ивермектин", както и ниската му цена, Брайънт и Лаури смятат, че широкото приложение може да окаже значително влияние върху развоя на пандемията в световен мащаб.

Още: Ивермектин като лекарство за коронавируса: В САЩ още не вярват, СЗО мисли, в България - хвалби

Коронавирусът в Перу: При масова употреба на "Ивермектин", в пъти по-ниска смъртност

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес