Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Добра новина от САЩ: Изглежда клетъчният имунитет работи срещу различни варианти на коронавируса

31 март 2021, 19:47 часа • 12769 прочитания

Клетъчният имунитет работи и срещу новите варианти на коронавируса. Това накратко е заключението от изследване на Американския национален институт по алергии и инфекциозни заболявания, предава Reuters. Изследването все още не е рецензирано от независим научен екип.

Става въпрос за създадени срещу първоначалния, ухански вариант на коронавируса Т-клетки. Анализът на американските учени сочи, че тези клетки реагират и разпознават южноафриканския (B.1.351), бразилския (P.1) и британския (B.1.1.7) вариант, съобщава Андрю Ред, ръководител на изследването, който работи и в Университета "Джонс Хопкинс".

В рамките на изследването са анализирани кръвни проби на 30 души. От тези проби са идентифицирани специфични Т-клетки, които де факто разпознават всички досега познати мутации на вируса, с изключение на само една, но заключението е, че тя не влияе на общата картина. Съответно, предположението на база резултатите е, че може да се очаква, че клетъчният имунитет, формиран при преболедуване на уханския вариант на коронавируса, предпазва от тежко протичане на COVID-19 в случаите на зараза с южноафриканския, бразилския и британския вариант. Трябват обаче по-мащабни изследвания, които да потвърдят резултатите, предупреждават учените - защото в това проучване са участвали само американци, а е необходимо да има изследване и на различни като генотип хора.

Т-клетките принадлежат към групата на лимфоцитите. Те са няколко вида, като единият от тях – CD8+, унищожава инфектирани от вирус клетки. Този вид клетки са отговорни и за случаите, при които трансплантиран орган от човешкото тяло бива отхвърлен. Именно тях касае изследването на американските учени. А Т-клетките на паметта се появяват бързо отново, ако вирусният антиген, който е специфичен за тяхната поява, бъде отново засечен в човешкия организъм.

Припомняме, че човешкият имунитет е многопластов и най-грубо се дели на две - хуморален (отговор с антитела) и клетъчен, като клетъчният е много по-дълготраен. Реакцията на едно или друго ниво не значи защита на 100% от заразяване.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес