Индийски учени откриха, че новият вариант на коронавируса е проникнал и в индийската популация на дивите леопарди и е започнал бързо да се разпространява сред нея. Описание на проучването е публикувано в информационния портал за биологични науки bioRxiv.
Анализът на вирусни проби в целия геном показа, че вариантът Делта на SARS-CoV-2 е започнал да се разпространява сред популацията на дивите индийски леопарди. Това откритие подчертава необходимостта от непрекъснато наблюдение на популациите от диви животни, за да се разбере как SARS-CoV-2 се развива, как се разпространява в естествените резервоари на инфекцията, смятат учените.
За последните две години те открили много примери как SARS-CoV-2 или други подобни на него вируси попадат в популацията на диви и домашни животни. Учени от САЩ откриха антитела срещу коронавирус в кръвни проби на белоопашати елени и диви котки. По-рано стана известно, че новият вид коронавирус може да заразява норки, лъвове, тигри, енотовидни кучета и много други диви животни.
Новото изследване на индийските учени от Института за ветеринарни проучвания на Индия изяснява, че сред популацията на дивите леопарди в индийския щат Утар Прадеш е започнал да се разпространява вариантът Делта на SARS-CoV-2. Изследователите анализирали тъканни и кръвни проби, взети от тялото на леопард, открито в края на октомври миналата година в околностите на село Моджипур. Учените откриха в организма му частици от коронавирус.
И двете изследвания показват, че Делта вариантът на SARS-CoV-2 е проникнал в популацията на индийски леопард в резултат на случаен контакт между животни и хора в ранните етапи на разпространението на този патогенния щам в Индия. Това показва, че SARS-CoV-2 се е разпространявал активно сред популациите на дивите котки през втората половина на миналата година.
Учените са открили вирусни частици и следи от вирусна инфекция не само в белите дробове на леопарда, но и в неговата лимфна система и в мозъчните тъкани. Последното, според ветеринарите, може да означава, че дивите котки са не по-малко уязвими от SARS-CoV-2, отколкото хората, което подчертава необходимостта от постоянно наблюдение на разпространението на коронавируса в техните популации, заключиха учените.