Природните алкалоиди, които се съдържат в черния пипер, са способни да блокират разпространението на коронавируса. В перспектива могат да се появят биологично активни добавки, които да се справят с коварната инфекция, смятат изследователи от Института по цитология на Руската академия на науките.
Защитен мехнизъм срещу КОВИД откриха при възрастните
Изследователите започнали да търсят начин за блокиране на белтъците на възбудителя на вируса при попадане в човешкия организъм. Този подход не е уникален, по такъв път вървят учените по целия свят. Главният проблем е в това, че коронавирусът мутира с голяма скорост и доста бързо придобива устойчивост към лекарствени препарати.
Руските учени решили да тръгнат по друг път. По думите на главния научен сътрудник на Института по цитология на РАН Олга Остроумова, изследователите си поставили цел не да блокират самия белтък, а да не допуснат сливането му с човешки клетки. За да подберат нужното съединение, учените използвали 20 алкалоида с растителен произход, като сред тях бил и пиперин, който се съдържа в черния пипер.
Проби с експериментални вирусни и клетъчни мембрани в присъствието на фрагмент от белтък възбудител са показали, че пиперинът най-добре се справя с поставената задача. Тогава руските учени се обърнали към колегите си от Института по епидемиология и микробиология в Санкт Петербург. Те тествали пиперин върху ухански щам на вируса в лаборатория, а също така проверили действието на алкалоида при маймуни. Резултатът бил обнадеждаващ.
Изследователите са стигнали до извода, че пиперинът е способен да променя свойствата на липидната обвивка на вируса, в резултат на което той повече не може да прониква в клетките, тоест да заразява организма. Учените смятат, че много скоро може да се появят биологично активни добавки, които помагат да се победи коронавирусът, а безопасността на този алкалоид за медицински цели е доказана отдавна.
Резултатите от изследванията на учените са публикувани в изданието Biomedicines.