По време на клиничните изпитания на ваксината Pfizer (Comirnaty, Комирнати) са били нарушени общоприетите норми и правила за подобни изследвания. В частност, част от данните са били фалшифицирани, укривани са странични ефекти, разкрита е била личността на доброволците. Това се казва в разследване на British Medical Journal (BMJ).
Един от регионалните ръководители на компанията Ventavia Research Group, участваща в провеждането на клиничните изпитания на ваксината на Pfizer, съобщил пред British Medical Journal, че компанията е фалшифицирала данни, разкривала е личността на пациенти, обучавала е недостатъчно персонала, провеждал ваксинирането и не е бързала да съобщава за нежелани реакции, които са възниквали в хода на третата фаза на изпитанията.
От списанието отбелязват, че са започнали разследване, след като с редакцията се е свързала Брук Джексън - бивш регионален ръководител на компанията Ventavia Research Group. Тази компания е помагала на Pfizer да провежда клиничните изпитания на ваксината "Комирнати". Джексън разказва, че е уволнена през септември 2020 година, след като нееднократно е съобщавала в главното управление на компания за нарушения по време на клиничните изпитания и е изпратила имейл до Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), съобщи ТАСС. Джексън казва, че е получила отговор от FDA и обаждане от инспектор, но нищо друго след това извън предупреждението, че FDA няма да я уведомява за напредъка при евентуално разследване.
Думите си Джексън потвърдила с документи, снимки, видео и аудиозаписи. Проверявайки информацията, специалистите от British Medical Journal са получили други свидетелства за това, че изпитването на ваксината не е съответствало на стандартите и нормите, които от Pfizer са уверявали, че спазват.
По-конкретно нарушенията са били:
- ваксината не винаги се е съхранявала в необходимите условия;
- достъп до информация за личността на участниците в изпитанията е имал почти всеки от персонала на компанията, което противоречи на "слепия" характер на тестването на ваксината. При "сляпо" проучване едно от най-важните условия е нито медици, нито пациенти да знаят дали са в плацебо група или в групата, която действително приема даден препарат, за да няма предубеждение при тълкуване на резултатите;
- участниците в изпитанията не са били наблюдавани от персонала след инжектирането;
- липса на навременно проследяване на пациенти, получили нежелани реакции;
- не са отчитани отклонения от протокола;
- неправилно етикетирани лабораторни проби;
Джексън и екипът ѝ често са откривали грешки в събраните данни, а така също не успявали навреме да реагират на жалбите на пациентите за сериозни странични ефекти.
По думите на Джексън, тези проблеми карали ръководството на компанията да се опасяват от проверки от страна на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) и други регулиращи органи. В резултат дадени изпитания периодично са се фалшифицирали и част от информацията е била скривана. Самата Джексън казва пред BMJ, че не може да проумее защо има такъв голям страх от проверки на FDA, тъй като агенцията често проверява само документация и то месеци след приключването на дадено проучване. Според Инспектората на американското здравно министерство, между 2000 и 2005 година FDA е направила проверки на терен само в 1% от случаите, когато става въпрос за оценка на клинични проучвания.
Според неназовани сътрудници на Ventavia Research Group, ситуацията в компанията не се е променила след уволнението на Джексън, като Ventavia очаквала федерален одит преди това уволнение, но до момента той не е осъществен. В момента Pfizer продължава да ползва услугите на корпорация за провеждането на нови тестове на ваксините.
От BMJ пишат и, че двама колеги на Джексън потвърждават в голяма степен думите ѝ, но го правят анонимно, защото ги е страх, че иначе няма да могат да си намерят работа, тъй като работят в тясноспециализирана сфера, където няма голям избор.
Pfizer: Очакваните приходи от ваксината ни скачат от 33 млрд на 36 млрд. долара за годината