Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безопасни ли са тиганите с незалепващо покритие?

10 февруари 2021, 16:14 часа • 14328 прочитания

Обикновено когато хората се интересуват за безопасността на незалепващите си съдове за готвене, става въпрос политертрафлуоретилен (PTFE). Тази прозрачна пластмаса се използва за покриване на метални тенджери и тигани, придавайки им восъчна, лесна за почистване повърхност - и в продължение на десетилетия учените спорят дали е безопасно за готвене.

Експертите са склонни да се съгласят, че самият тефлон (PFOA) не е проблем. Самото покритие се счита за нетоксично. Дори да погълнете малки люспи от него, той преминава право през вас.

Но някои експерти са загрижени за това какво се случва, когато тефлонът стане твърде горещ. Когато тиганите прегряват, това покритие започва да се разпада, пише Live Science. Тъй като PFOA се разгражда, той отделя множество токсични газове. В редки случаи вдишването на тези химически изпарения може да причини полимерна димна треска, състояние, характеризиращо се с висока температура, задух и слабост. Тези газове също са смъртоносни за птиците - електрическите крушки, покрити с тефлон, са унищожили цели птицеферми. Особена грижа е перфлуороктановата киселина, един от химикалите, отделяни при нагряване на тефлоновите тигани. Дългосрочната експозиция на PFOA е свързана с множество състояния от рак до заболяване на щитовидната жлеза, твърдят учените.

Не всички изследователи, обаче, смятат, че хората трябва да се притесняват дали тефлоновите им тигани са вредни. Някои посочват, че нито едно проучване не е анализирало конкретно дългосрочните ефекти на тефлоновите тигани върху хората. Вместо това тези изследвания се фокусират върху здравните ефекти на тефлоновите химични странични продукти, като PFOA. Най-общо казано, незалепващите тигани не са опасни.

Според тези учени, хората не готвят при толкова високи температури, за да се осъществят подобни химични реакции.

Полагането на добри грижи за незалепващите тигани може да ви помогне да запазите безопасността на вашата храна. Наистина е важно да използвате тиганите на ниска до средна температура и да не използвате прибори, които да го надраскат.

В някои случаи е най-добре да избягвате тефлоновите тигани изцяло, особено ако сте бременна, кърмите или имате малки деца. По-специално PFOA е свързан с проблеми с развитието на децата. Това е така, защото този химикал се счита за ендокринен разрушител, което означава, че пречи на хормоналната система на организма. Излагането на PFOA причинява повишен естроген при мъжки плъхове и забавено развитие на млечните жлези при женски мишки. При хората химикалът е свързан със затлъстяване, диабет, ниско качество на сперматозоидите и нередовни менструални цикли - потенциални признаци на ендокринни нарушения.

За щастие има изобилие от други възможности за онези, които не искат да търкат тигани. Съдовете за готвене, изработени от анодизиран алуминий (продукт, който предпазва от корозия и надраскване) и керамика, са незалепващи и напълно безопасни. Ако се грижите правилно, чугуненият тиган може да служи и като друг нетоксичен, незалепващ тиган, като същевременно обогатява храната с нужното за кръвта  желязо.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес