Не приемаме по никакъв начин този израз "фалшиви болнични" и никога няма да го приемем. Аз не съм виждал такъв фалшив болничен лист, нито съм издавал. Това заяви зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.
По думите му, може би има болнични, които не кореспондират със здравословното състояние на конкретния пациент. А на въпрос на БНТ дали ще отрече, че има случаи, при които пациент казва на лекар, че му трябва болничен, отговорът беше, че ако лекарят се поддаде и издаде болничен, само той носи отговорност, не и пациентът.
Разговорът се отвори, откакто работодателите не искат да плащат първите 3 дни, НОИ също не иска. От другата страна са синдикатите, които защитават съвестните работници, обобщи Брънзалов.
Изрично попитан какво мислят лекарите, лекарят коментира, че след като работодателят и работникът плащат солидарно осигуровки, то работодателят не плаща реално всичко от джоба си.
По въпроса с идеята да се издават болнични за само 7 дни, д-р Брънзалов отвърна, че е неприемливо и няма да реши проблемът с 3-те дни. Отделно, ще се създаде допълнителна административна тежест – ще се разкарват хора, за да бъде удължен болничният лист, ще трябва да има и специализирани комисии за удължаване т.е. още медицински специалисти да работят.
Що се отнася до предложението да има 2 лекарски мнения, Брънзалов категорично отхвърли възможността РЗИ да дава това второ мнение, защото "лекари се оценяват само от лекари". "Работодателите много обичат да се бъркат в работата на докторите, а докторите не се бъркат как те управляват фирмите си. Защо не се пита как така работодателите не осигуряват работещите на пълната им работна заплата? Ако този процес се контролира, ще има ресурс и в здравната система. Затова на работниците им е по-лесно да дойде да висне пред кабинета на някой доктор, защото няма да загубят от реалната си заплата", обобщи лекарят.
Какви са последните засега предложения на държавата по темата - припомнете си в този материал!