Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За лечението на деца в чужбина се предвиждат по-леки процедури

07 юли 2016, 21:05 часа • 662 прочитания

Облекчаване и скъсяване на процедурите за финансиране на скъпо струващото лечение на деца в чужбина и в България, ограничаване на някои от разходите и увеличаване на средствата за за някои манипулации, предвижда проектът на нов правилник за работа на Фонда за лечение на деца, представен от зам.-министъра на здравеопазването Ваньо Шарков и директорът на фонда проф. Владимир Пилософ пред журналисти в четвъртък.

Предвижда се също така въвеждането на мандантност за членовете на Обществения съвет, който разглежда и одобрява кандидатурите за лечение на деца. Те ще имат право на два последователни мандата, освен това ще има резервни членове, които да заместват при нужда титулярите.

Въвежда се и изискване поне един от медицинските специалисти във фонда да е с опит в детската онкология и хематология. Също така ще може да се свиква външне лекарски консилиум за сложните случаи, информира Mediapool.bg.

Първоначално подадените заявления за финансиране вече ще се разглеждат до 2 работни дни, което е с ден по-кратко от сегашния срок. Външните експертизи ще се представят до 7 работни дни, което е два пъти по-бързо от досегашните 14 дни. Допълнително представяните документи пък ще се разглеждат в рамките на един работен ден след внасянето им, а не досегашните три дни. Периодът за разглеждане на заявлението от Обществения съвет пък се намалява още повече от настоящите 45 дни на 20 дни.

Обявяването на различните обстоятелства около всеки кандидатстващ пациент вече ще се декларират в един общ документ, а не в досегашните 12 декларации.

Предвижда се въвеждането на лимити за финансирането на неутвърдени в медицинската практика методи, както и се ограничават представителните разходи при посещение на лекар от чужбина. За сметка на това Фондът ще поема разходите по престой и транспорта на децата и придружаващите го и ще плаща дейности след извършването на трансплантации.

След приключването на лечението родителите ще са длъжни в продължение на пет години да подават във фонда информация за медицинското състояние на бившите пациенти, ако са лекувани в чужбина, и за две години, ако са лекувани в България, предвижда още проектът на правилника.

Също така ще има изискване директорът на Фонда да е магистър по медицина с призната медицинска специалност.

Не е имало работна група за проекта на правилника, но той предстои да бъде публикуван за обществено обсъждане и ако има нови предложения, ще бъдат обсъждани, каза директорът на фонда проф. Владимир Пилософ.

Той посочи още, че процедурата, по която Фондът за лечение на деца заплаща имплантите, ще бъде облекчена. "Аз ще се въздържа да кажа какви са предложенията ми, но специално, когато става въпрос за лечение в България и то искане на импланти, нашата вътрешна процедура трябва да бъде опростена, да бъде аналогично на това, което прави НЗОК, защото фактически съществена разлика между двете няма", каза още Пилософ.

По думите му всички деца, които е трябвало да заминат за лечение в чужбина, са заминали. Има деца, за които се налага изчакване на медицински мнения, както и такива, които чакат дати за постъпване в чужда клиника.

Според изнесената статистика от началото на 2016 г. Фондът е похарчил 1.045 млн. лв. за лечение на деца. 35 от тях са изпратени в чужбина и средствата за това са били 493 595 лв, а 87 са били лекувани в България срещу 437 558 лв. Останалата част от сумата е за престой, транспорт и преводачи в чужбина.

Според представители на неправителствени организации в Обществения съвет на Фонда за лечение на деца обаче новата администрация не се справя с текущите си задължения и това бави лечението на тежко болни деца.

Директорът и целият екип на институцията бяха сменени през април, след като ГДБОП арестува всички служители, начело с тогавашния директор Павел Александров.

Actualno.com припомня, че в средата на май тази година в социалните мрежи се появи информация, че Фондът бави разглеждането на заявления на деца, които се нуждаят от спешно лечение.

Тогава от Здравното министерство увериха, че не е нарушен ритъмът в работата.

До момента не е допусната промяна в ритъма на работа и вземането на решения от страна на Фонда и Обществения съвет. Новият екип на Фонда откри, че има непредвижени от средата на миналата година заявления, които той включи в дневния ред на заседанията.

Поради неправомерно харчене на парите за други цели за лечение на деца миналата година министерството било принудено да отпусне допълнително над бюджета на Фонда още 500 000 лева, за да гарантира лечението на всички нуждаещи се деца.

„Неправомерното харчене на целеви средства за други цели е попречило на Фонда да поеме лекарства, които не се покриват от Здравната каса, да осигури медицинска апаратура за ползване в домашни условия”, съобщиха още тогава от Здравното министерство.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес