Всяко четвърто-пето дете в България е с изгубен постоянен зъб. Кариесът е пандемия, алармират от Българския зъболекарски съюз. България е на едно от последните места по оралната хигиена в детската възраст.
В Бургас днес бяха представиха резултатите по Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години.
Още: Основни причини за кариеси в много ранна детска възраст (ВИДЕО)
Данните са тревожни
За съжаление в страната има притеснителни данни за развитието на кариес при деца, както и по отношение на ранната профилактика и създаването на трайни, хигиенни навици и рационално хранене, коментира пред БГНЕС д-р Борислав Миланов, секретар на Зъболекарския съюз.
Още: Заболявания в устата, които често се пренебрегват, но не трябва
„В момента леко се оттласкваме от дъното, но не сме доволни от тези резултати, защото имаме загуба на постоянни зъби до 18-годишна възраст и това е тревожно. Ще дам пример, през 2011 година, по данни на НЗОК, са извадени около 11 000 постоянни зъба на деца до 18 години. В момента това намалява с около 30%, на всяко четвърто - пето дете до 18-годишна възраст има един разрушен, постоянен, загубен зъб”, каза д-р Миланов.
С възрастта губим повече от половината си зъби
По последни данни между 20 и 22-годишна възраст, всеки българин има почти три извадени зъба. Тенденцията нараства главоломно и на 65-годишна възраст българинът има средно между 17 и 21 извадени зъба.
Още: 6 храни, които развалят зъбите ни още от детството
Д-р Светослав Гачев, член на Националния координационен съвет по профилактика към БЗС, съобщи, че кариесът съществува като една епидемия.
„Най-важната профилактика е хранителната. Децата се хранят от улицата. Училищните столове се ползват предимно от малките деца. 98% захар има дори в билковите бонбони, които се дават на децата”, заяви д-р Гачев.