"Гледайки информационният портал аз такава тенденция не виждам и бих била по-предпазлива, казвайки, че коронавирусът отслабва, защото вече имаме 32 на апаратна вентилация, до скоро бяха 12-13." Това обяви пред БНТ доц. Любомира Николаева от Националния център по заразни и паразитни болести.
Вирусът си е вирус, един биологичен агент, патогенен за хората. Тези агенти винаги ще ни изненадват. Вирус, който познаваме от 6 месеца е реално нов. С други биологични видове на коронавируса сме запознати. Но единственият близък на новия коронавирус са SARS и MERS – най-близките роднини, които ние относително познаваме, коментира тя и добави: "Вирусите се променят, това е тяхно свойство. За да могат да оцеляват те непрекъснато се променят".
Безсимптомното изкарване на всяка болест е много голям проблем за обществото, защото заразеният няма как да бъде спрян от обществения и трудовия живот. Вирусът няма сметка да разболее много човека, защото той ще се прибере в спалнята си и вирусът няма кого да зарази, коментира вирусологът.
В началото, когато инфекцията беше относително концентрирана в Китай, данните бяха, че дори няма безсимптомнно носителство. Сега вече има и публикации за 70% безсимптомно носителство, подчерта вирусологът.
Един болен колко може да зарази? Зависи от това колко е болен, доколко разпространява вируса и доколко самият вирус е жизнеспособен. Липсват факти. Тези факти се събират и в Центъра в епидемиологичния отдел. Живот и здраве ще съобщят данните на база събраните доказателства, каза доцентът.
Това, което знаем за имунитета при COVID-19 e, че продължава 6 месеца. Имаме доказателства за това. Но вече има данни, че дори и на 6 месец след преболедуването се загубва доловимото ниво на антителата в тялото, подчерта доц. Николаева.
Мерките бяха непопулярни, защото ограничиха много свободи, които мислим, че са ни по право дадени. Не е така. Свободата трябва да се завоюва. И дефакто те станаха жертва на собствения си успех. Те доведоха да няма много заразени и болни, подчерта вирусологът.
Септември месец ще сме 9 месеца по–стари спрямо коронавируса, хората ще са по-мъдри. Лека полека свикнахме да не се ръкуваме. Е, ще има жертви от наша страна, да се надяваме да има по-големи жертви от страна на вируса. Хубавото е, че мерките срещу грипа и коронавируса са едни и същи, каза на финала тя.