Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Винят болниците на Смолян и Плевен в злоупотреба с господстващо положение

13 септември 2021, 17:51 часа • 4181 прочитания

Твърдения за злоупотреба с господстващо положение предяви Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) към многопрофилните болници за активно лечение в Плевен и Смолян.  

В условията на световна пандемия от Ковид-19 Антимонополната комисия извежда като приоритет в дейността си наблюдението на пазарите, свързани с предлагане на стоки или услуги за здравето на потребителите.

В изпълнение на този приоритет КЗК е проучила поведението на лечебни заведения, свързано с предоставяне на достъп на конкурентните им лечебни заведения до услуги или апаратура и предяви твърдения за извършени нарушения.

Нарушението в УМБАЛ „Д-р Георги Странски” ЕАД в Плевен, изразяващо се в злоупотреба с господстващо положение на пазара, е за предоставяне на достъп на ЛЗ до медицински услуги от нуклеарно-медицинска лаборатория.

Отказът за сключване на договор за предоставяне на услуги от нуклеарно-медицинска лаборатория според Комисията препятства участието на лечебни заведения на пазарите за диагностика и лечение на белодробен тромбоемболизъм без фибринолитик (КП № 36) и за диагностика и лечение на белодробен тромбоемболизъм с фибринолитик (КП № 37).

Твърденията за нарушение в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ АД - Смолян, са заради отказана услуга по „достъп до апаратура, съоръжения и специалисти за извършване на рентгенова скопия и графия“ на други лечебни заведения на територията на град Смолян. Това може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията и да засегне интересите на потребителите посредством необоснован отказ да се предостави услуга на  „Медицински център „СМОЛЯНИ“ - Амбулатория за специализирана извънболнична медицинска помощ“ ООД, за да възпрепятства осъществяваната от него стопанска дейност, считат от КЗК.

 

 

 

 

Производствата пред КЗК са образувани по искания на засегнати конкурентни лечебни заведения във връзка с отказа на ответните страни да сключат договори за предоставяне на медицински услуги от обхвата на нуклеарната медицина (от страна на „УМБАЛ - Д-р Георги Странски” ЕАД) и образна диагностика (от страна на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ АД).

Тези услуги се явяват абсолютни предпоставки за извършване на дейност от подателите на исканията на вертикално свързаните пазари на извършване на здравни услуги по клинични пътеки и амбулаторни процедури  по договор с НЗОК.

На база на събраните в производствата доказателства КЗК е установила, че всяко от държавните дружества се явява единствено на определения съответен пазар, което разполага с нужните за сключване на договор с НЗОК апаратура и услуги.

За останалите лечебни заведения в областта или населеното място е икономически необосновано да инвестират средства в изграждане на собствени звена за извършване на медицински дейности, чието използване рядко се налага в практиката.

Анализираното поведение на „УМБАЛ - Д-р Георги Странски” ЕАД и МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ АД води до изключването на потенциални конкуренти от засегнатите пазари. По този начин то засяга интересите на потребителите, тъй като ограничава възможностите им за достъп до медицински услуги, което би могло да има опасни последици за здравето, се сочи в становището на КЗК.

Страните в двете производства пред КЗК имат право в определен срок да представят писмени възражения по предявените твърдения.  

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес