Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вече над 1000 потвърдени случая на COVID-19 в България, в Плевен има огнище

22 април 2020, 08:13 часа • 9746 прочитания

49 нови случая на коронавирус са потвърдени в България за последните 24 часа, 21 от тях са в болница. 1015 стават общо случаите, 5,1% е увеличението на дневна база. 795 от потвърдените случаи с COVID-19 са активни. Това каза началникът на Националния оперативен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски.

За пръв път има повече нови случаи от София - Плевен е със 17 случая, 13 са от завод "Мизия", като плевенската РЗИ не е намерила пропуски в дизенфекционния режим. Засега не се планира затваряне от 14 дни на село Буковлък - защото има 4 потвърдени случая, от 5000 жители, но Мутафчийски посочи, че местният оперативен щаб може да наложи карантина - по мнението на щаба засега не се налага. Националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев не видя условия и за затваряне на Плевен - въпросът е хората в града да спазват правилата за социална дистанция. В София има 16 нови случая от денонощието.

3 нови разболели се има и сред медиците - във Видин 1 лекар, две медицински сестри в други области, една от които в Бургас.

174 души са вече излекувани. 47 души вече са починали, 2 за денонощието - жена на 77 години и 49-годишен мъж в "Пирогов", като щабът няма данни за придружаващи заболявания.

Що се отнася до болница "Св. Иван Рилски" в София, в клиниката по гастроентерология са установени двама болни - лекар и пациент. Припомняме, че от отделението по хематология тръгна зараза и то сега е затворено. "Има миграция на заболяването към провинцията - пациенти, лежали в болницата, прибрали се вкъщи и установени с коронавирус", каза директорът на столичната РЗИ.

По отношение на Видин, засега няма нужда от нов медицински персонал, по думите на Мутафчийски.

Не е панацея всички да си стоим 14 дни вкъщи - снижава заболеваемостта в много голяма степен, но не я премахва, коментира началникът на Националния оперативен щаб. Той не коментира въпрос кой ще носи политическата отговорност за всички взети мерки по време на извънредното положение. Но каза, че охлабването на мерките води до влошаване от епидемиологична гледна точка - това обаче, по негово мнение, е риск, който трябва да поемем по особено важни въпроси - като например лечение на онкоболни или хронични заболявания.

Тестване

Към 15 април в България са направени 15 850 PCR теста, а към днешна дата - 27 000 теста в цялата страна. Целта е да се правят по 7000 PCR теста, т.е. 1 на всеки 1000 души. Първа цел е да се тестват медиците на първа линия, а втората - всички болни с белодробно заболяване, особено пневмония, обясни началникът на Националния център по заразни и паразитни болести професор Тодор Кантарджиев. Третата цел - болни от "трудови колективи", свързани със стратегически икономически дейности и държави структури.

Има възможности да се работи за повече PCR тестове, убеден е Кантарджиев. За бързите тестове от ново поколение професорът също видя бъдеще, защото при антитела igM може да се откриват много леки или дори безсимптомни случаи. Професорът наблегна точно на идеята да бъдат намерени безсимптомни случаи и каква е тяхната тежест в общата картина.

Още: "Все още - коронавирусът не възнамерява да отстъпва"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес