Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ТЕЛК-овете заработват отново

22 юни 2017, 07:21 часа • 2601 прочитания

ТЕЛК комисиите ще заработят отново до дни и хилядите хора, които от края на май не могат да получат решенията си, най-накрая ще могат да ги вземат. Това означава, че тези хора не могат да си получат и пенсиите от НОИ. Министерският съвет прие вчера новата-стара наредба за медицинската експертиза. За да действа, тя трябва да излезе и в "Държавен вестник".

В края на май съдът отмени ключови текстове от тази наредба, с което блокира работата на ТЕЛК комисиите. От здравното министерство дни наред обясняваха, че няма проблем и комисиите трябва да продължат да работят нормално. "Отменянето на наредбата отчасти или в нейната цялост създава правен вакуум със значителни неблагоприятни последици предвид широкия й обхват на приложение", съобщиха вчера от правителствената пресслужба. От здравното министерство така и не издадоха указания към комисиите в страната как да работят.

Съдът отмени текста за срока до три години, за който могат да се дават експертните решения. Другият важен текст бе методиката за определяне на процента неработоспособност при няколко заболявания. Така от края на май лекарите преглеждат пациентите, но не им издават решения. Председателят на лекарите от ТЕЛК в София Боряна Холевич обясни, че са събрали телефоните на пациентите и ще им се обадят, когато могат да издадат законово решение. Така купчина папки с документи на пациенти стои от седмици в кабинета й. По думите на Холевич на ден през 72-те комисии в страната минават средно между 10 и 15 души, пише Сега.

Според лекарите от ТЕЛК приемането на същата наредба като отменената, но този път с мотиви от страна на правителството, ще им даде възможност да работят, но няма да реши проблемите в експертизата и с инвалидните пенсии. Лекарите също са изготвили свои предложения за промени в наредбата, но те не са обсъждани. Сред тези предложения е да се разширят възможностите за пожизнени ТЕЛК решения, завишаване на процентите при тежки увреждания и др. Освен това медиците искат срокът на експертизата да е не от 1 до 3, а до 5 години. Другото предложение, което вероятно ще предизвика брожение, е да не се признават за инвалидност редица заболявания, настъпващи с напредване на възрастта.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес