Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стойчо Кацаров: Много шум се вдига за пръстовия идентификатор, но той не е най-големият проблем

29 март 2017, 09:00 часа • 2278 прочитания

Идеята за пръстовия идентификатор от началото противоречеше на законодателството. Това струваше милиони и ги платихме всички ние. След Москов нищо не остана, защото всички наредби бяха отменени от съда. Това сериозно забави и приема в лечебните заведения. Така коментира отмяната на пръстовия идентификатор от ВАС бившият министър на здравеопазването д-р Таня Андреева.

Доктор Москов много обичаше да говори за кражба от НЗОК, допълни още тя. Според Андреева здравеопазването у нас има нужда от преосмисляне на модела на финансиране, контрол и въвеждане на електронното здравеопазване.

Андреева обясни, че „всяка болница пише най-скъпата пътека, защото тези пари им трябват, логично е да искат да вземат много.“ По думите ѝ Петър Москов е „подвел колегите си, защото няма как всеки един от министрите да разбира от здравеопазване. Това също е много тънък момент, който всеки, ставайки министър, трябва да си дава сметка."

Според нея сега са нужни политики, насочени към децата и решаването на демографския проблем.

Д-р Дечо Дечев, бивш директор на болница "Свети Иван Рилски" напомни, че въвеждането на идентификатора е струвало няколко милиона. Той уточни, че все пак това не е било еднолично решение на бившия здравен министър, а и на правителството на Бойко Борисов.

Ако става въпрос дали има нужда от контрол – категорично "да". Това което беше предложено от Москов и от правителството, защото това не беше негова индивидуална проява се оказа неефективно и в голяма тежест, както за пациентите, така и за изпълнителите, каза още д-р Дечев.

Според д-р Стойчо Кацаров има още загуби. По думите му „7-8 милиона не са били платени на болниците заради отказ на пациенти да се регистрират с пръстов идентификатор. Много шум се вдига за пръстовиия идентификатор, но те не са най-големият проблем. Лимитите са много по-голям проблем, монополът на Здравната каса - също, болниците са с над 1 млрд. лв. дългове, изискванията на медицинските стандарти.“

Припомняме, че на 28 март Върховният административен съд окончателно отмени пръстовия отпечатък, който бе въведен от бившия здравен министър Петър Москов като метод за регистрация в болниците. Съдът спря действието на въпросната система още през ноември, когато тричленният състав на ВАС обяви за нищожен текста в наредбата за достъп до медицинска помощ, но тогава здравното министерство, здравната каса и Министерският съвет обжалваха становището на съда. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес