Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спешната помощ и ромите - апартейд и още нещо

16 декември 2014, 09:31 часа • 28627 прочитания

Това, което иска министърът на здравеопазването, е апартейд. Ако някой от ромските махали се обади в два през нощта на спешната помощт, как ще бъде осгурен медиатор? Това коментира в ефира на БНТ председателят на Международния ромски фонд Огнян Исаев. Той добави, че другата основна основна тема е езикът на омразата.

Достатъчно ли е лекарите да са просто лекарите, ако не могат ли те да комуникират с различни? Не може държавата цял живот да стига до определени територии с медиатори, това не са офшорни зони, това са части от България, коментира още Исаев. Според него решението е участие и да се говори с ромското население. Най-малкото защото ромите оставали с впечатлението, че определени хора не познават населението си.

От своя страна бившият директор на Спешна помощ в София Александър Златанов обясни, че промяната трябва да започне от малките неща. Например спешните лекари в цялата страна да имат еднакви униформи, а не едните да бъдат с червените, другите със зелени и тн.

Според експерта проблемът не е с етноса, а с факта, че част от ромите създават проблеми, от които страдат останалите роми. За целта трябвало да има по-сериозна намеса от страна на Центровете за спешна медицинска помощ, които да работят с рисковете групи.

Заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков обясни, че от ведомството искат просто законът да се спазва. Той припомни, че през последните няколко години е имало само три условни присъди за нападение над лекари. 

 

 

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес