С въвеждането на зелените сертификати се появиха и първите сигнали за хора, които не са допускани на работа. Сертификатите за ваксинация, преболедуване или отрицателен антигенен или PCR тест са задължителни за работещите в болниците и домовете за възрастни хора. Отсрочка без санкции имаше до днес (25 октомври). Нарушителите вече ще бъдат глобявани - НАУЧЕТЕ ТУК С КОЛКО!
От Actualno.com получихме сигнал за санитарка от клиниката "Свети Наум", която не е допусната до отделението. От болницата са поискали тя да си плати теста. Така и не ѝ връчват писмена заповед, по нейни думи.
Поради наличието много висок титър антитела и противопоказание за ваксинация по тази причина, личният ѝ лекар решава, че ще ѝ даде максимално време болничен.
Когато го заявява на завеждащата отделението и решава да си тръгне, от болницата ѝ правят безплатно тест, защото нямат достатъчно персонал и за тях е проблематично толкова време да отсъства.
Свързахме се с болницата, за да попитаме каква е политиката им по отношение на сертификатите и дали има конкретни служители с такъв проблем. Оттам ни отговориха, че не могат да коментират такива казуси по телефона, но изразиха несъгласие с издадената от министъра на здравеопазването заповед за зелени сертификати.
Какво казва законът?
Кодекс на труда:
Отстраняване от работа:
Чл. 199. (1) Работодателят или непосредственият ръководител може да отстрани временно от работа работник или служител, който се явява в състояние, което не му позволява да изпълнява трудовите си задължения, употребява през работно време алкохол или друго силно упойващо средство.
(2) Отстраняването продължава, докато работникът или служителят възстанови годността си да изпълнява определената му работа.
(3) През времето, докато трае отстраняването, работникът или служителят не получава трудово възнаграждение.
Временното отстраняване от работа на работника или служителя представлява забрана, наложена му от работодателя или непосредствения ръководител, да продължи да изпълнява трудовите си задължения за определен период от време. През това време трудовото правоотношение се запазва. Мярката по чл. 199 от КТ не представлява дисциплинарно наказание, поради което няма пречка тя да се кумилира с налагането на дисциплинарно наказание, ако деянието представлява нарушение на трудовата дисциплина по чл. 187 от КТ.
Отстраненият може да оспори действията, основани на чл. 199, ал. 1 от КТ по съдебен ред и да претендира отмяна на мярката, както и обезщетение по чл. 214 от КТ.
Чл. 214. Работник или служител, който е бил незаконно отстранен от работа от работодателя или от непосредствения ръководител, има право на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето на незаконното отстраняване.
Обезщетението се дължи солидарно от работодателя и виновните длъжностни лица.
Недопускане до работа:
Обезщетение при недопускане на работа
Чл. 213. (Изм. и доп. – ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г.) (1) При незаконно недопускане на работник или служител, с когото е създадено трудово правоотношение по реда на глава пета, да постъпи на работа работодателят и виновните длъжностни лица дължат солидарно на работника или служителя брутното трудово възнаграждение за съответната длъжност от деня на явяването, за да постъпи на работа, до неговото действително допускане на работа.
(2) Работодателят и виновните длъжностни лица солидарно дължат обезщетение на работника или служителя, когато незаконно не са допуснали на работа през времето, докато трае изпълнението на трудовото правоотношение. Това обезщетение е в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за времето на незаконното недопускане на работа.
Какво може да направи служителят?
Можете да поискате писмена заповед, с която работодателят да Ви задължава да представите зелен сертификат за предприятието. Също така и писмена заповед за недопускането или отстраняването Ви от работа.
Ако не получите такава, можете да пуснете заявление до деловодството /с екземпляр и за Вас с входящ номер/, че сте се явили на работа на тази дата, в колко часа и че не са Ви допуснали или са Ви отстранили от работа. Ако откажат да приемат заявлението, може да бъде изпратено с куриер с обратна разписка. Добре е да имате и свидетели.
Важно е всеки ден в началото на работния ден да се явявате на работното си място и да уведомявате работодателя, че сте се явили. Ако Ви се връчи заповед за уволнение, можете незабавно да потърсите правна помощ и обжалване в съда.