"И в момента в столичното РЗИ се въвеждат протоколите в PCR лабораторията на комбинирани PCR тестове за COVID-19, грип А и грип Б", обяви шефът на РЗИ-София д-р Дончо Пенчев по време на брифинга за кронавирус на НОЩ в здравното министерство.
Това беше основно притеснение на личните лекари, които преди дни отново алармираха, че все още нямат алгоритъм на действие за есенния бум от заразени с грип и коронавирус.
Отново призив от лични лекари: Държавата да направи работещ алгоритъм за диагноза за COVID-19
Всичко е въпрос на въвеждане на нова процедура в апаратурата, с която се извършват PCR тестовете. Предполагам, че в рамките до края на тази седмица тестванията ще приключат и от другата седмица столично РЗИ ще започне да пробонабира и изследва с тези нови комбинирани тестове за грип и ковид, обясни Пенчев.
Така ще може да се разграничат болестите и пациентите да се насочат от личните лекари в различни клинични пътеки, за да контролираме ситуацията в есенния сезон.
Такива процедури ще стартират и в другите лаборатории, но е въпрос на време, каза Пенчев. Така стана ясно, че първоначално комбинираните PCR тестове ще се ползват основно в София.
Следващата седмица ще стартират такива комбинирани тестове и в Пирогов.
Цената на теста няма да е по-различна от този на PCR теста за коронавирус, коментира Асен Балтов. Но в частните лаборатории цените са различни от държавните. В Пирогов повечето ще бъдат вече с талони, предполагам, след като и личните лекари започнат да издават направления за PCR тестове. Така че предполагам, цената ще по НЗОК - 60 лв., коментира д-р Асен Балтов.
Какъв тест да бъде направен - комбиниран или само PCR - на конкретен пациент, ще решава общопрактикуващият лекар или лекуващият лекар, добави Балтов.
Неяснота обаче има: "В момента всички фирми, предлагащи тестове са около 90 - нито можем да ви отговорим кой тест ще се ползва, нито колко точно ще струва. Огромно е разнообразието в тестовете. Ние се опитваме чрез бюджета на МЗ да осигурим средства на регионалните служби, за да могат те да продължат да правят тестове. Златният стандарт е пълноценният PCR тест - но той е по-бавен, по-скъп и към него прибягваме при нужда.", каза д-р Ангел Кунчев.
Навлизаме в сезона на острите респираторни заболявания. Там, където има клиника и съмнения - РЗИ осъществява националния здравен контрол, т.е. те фокусират вниманието си върху лечебни заведения, ограничени колективи, училища. Ние трябва да активно да издирваме хората, които са положителни, каза още той.
Отпада задължителният тест след 14-дневна карантина и ще се предприемат ли нови мерки от Националния оперативен щаб?
Здравният министър: Не се налага затягане на мерките (НА ЖИВО)