„Прогнозите, че в края септември и началото на октомври ще има пик на заразени, са доста стари. Най-добре да се съпоставят данните от няколко модела и ако те дават еднакви прогнози, тогава може да им се доверим“, каза по БНР доц. Росен Люцканов от Нов български университет -Секция „Логически системи и модели“ за това точни ли са математическите прогнози за Covid-19.
„В света се използват десетки типове математически модели. В момента моделите за Covid-19 използват 7 категории хора. С нашите опити да контролираме епидемията, всъщност ние усложняваме ситуацията. Примерно карантината е внесена отвън", смята доц. Люцканов.
"Сега например, имаме три типа прогнози за пандемията - че тя е изключително страшна, че е напълно безобидна, и че е нещо по-средата. Моделите предвиждат кога ще бъдат пиковете на всяка пандемия. Тези модели предвиждат също, че до декември ваксинираните у нас ще са 20 на сто, което е бих, казал - трагедия", посочи още доц. Люцканов.
По думите му във връзка с ваксините трябваше да се акцентира върху личния интерес и върху солидарността, а също и че само ваксинирани ще си върнем предишния начин на живот.