Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първите ваксини срещу коронавируса: Въпроси и отговори

01 декември 2020, 08:03 часа • 6450 прочитания

Нека не избързваме, да видим разрешителните, които ще получат производителите на съответните ваксини. И тандемът Pfizer/BioNTech, и Moderna вече подадоха разрешителни. "Тези неща са нормативни, не са от моята компетентност" – така вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб коментира темата с ваксините срещу коронавируса SARS-Cov-2 и дали ще сме купили ваксини, които после няма как да ползваме.

По думите ѝ пред Нова телевизия, трябва да има вяра на регулаторните органи и че няма да се ползва нищо без съответното разрешително. Тя коментира и, че винаги някой нещо може да направи злонамерено, но изследователите имат морал и не биха допуснали огромна измама.

Доц. Николаева-Гломб не се съгласи с тезата на доц. Андрей Чорбанов, че още не е ясно какъв е ефектът на ваксините. Според нея, това не е вярно - има вече достатъчно данни от проучвания.

"Би трябвало нищо да не стане" – така Николаева-Гломб отговори какво ще стане, ако си сложим ваксина, но вече сме заразени с коронавирус, само че нямаме симптоми и още не знаем. "Все пак не е желателно", добави тя.

Ваксинираният човек не заразява, категорична беше Николаева-Гломб, която добави, че само ваксини с живи вируси може да са заразни, но такива за коронавирус няма.

Специално за информационните РНК ваксини, каквито са тези на Moderna и Pfizer/BioNTech, доцентът обясни, че са много безопасни, защото РНК не може да се задържи дълго в организма – става въпрос за този белтък, който се вкарва и стимулира имунен отговор. Той всъщност не е оригинален вирус SARS-CoV-2.

Оказа се и, че доц. Николаева-Гломб е под карантина – защото е болна от COVID-19, но вече е преминала през по-трудни 3-4 дни. Пия много течности – поне 2,5 до 3 литра, пия и витамин D, защото установих, че страдам от недостиг, каза тя. Изрично вирусологът подчерта, че не пие антибиотици и че течностите са необходими, за да се изхвърлят остатъчни продукти от реакцията на организма срещу вируса.

За финал доцентът прогнозира, че до седмица-две би трябвало да се очакват промени в кривите на заразяемост с COVID-19.

Още: "Пречки пред бъдещите ваксини – какви са те"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес