Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проверяват ни вкъщи, докато сме в болнични?

25 февруари 2020, 10:00 часа • 31293 прочитания

Извънредни проверки по домовете, докато работниците са в болнични, а „Гранична полиция“ да проверява в регистъра дали на напускащото страната лице е издаден болничен лист, а ако е издаден, да се оведомява Националния осигурителен институт (НОИ). Това са част от мерките, които работодателите, държавата и синдикатите ще объсждат на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).

Мерките, които държавата предлага на бизнеса и на синдикатите, са свързани преди всичко със затягане на контрола. При фалшив болничен обезщетенията ще се връщат, а лекарят ще подлежи на дисциплинарна санкция, вероятно глоба. Ще се въведе и механизъм за бързо оповестяване на работодателя при болест на негов работник с възможност шефът да поиска втори преглед при съмнение за измами.

Предлага се още първият болничен лист да е с максимална продължителност до седем дни вместо досегашните 15. Вероятно ще се намалят от 30 на 20 дни и тези, издавани от лекарските комисии.

По отношение на втората, контролна проверка на болничните, синдикатите са против това да се прави от лекари, посочени или свързани с работодателя. Те определиха мярката като възмутителна с аргумента, че болничният лист не може да се преподписва  от лекар, с когото работодателят има сключен договор, защото така не можело да се разчита на обективност. Мнението на Българския лекарски съюз ВИЖТЕ ТУК.

През есента миналата година бинесът остро постави темата за обдъждане и поиска държавата да поеме плащането на обезщетенията за първите три дни боледуване, които сега са за сметка на работодателите. Държавата обаче категорично не е съгласна с това.

Преди дни министърът на труда и социалната политика Деница Сачева каза: "Тази политика би струвала около двеста милиона допълнително- Бюджетът е ограничен, ние сме държавата с най-ниски данъци. Същевременно бюджетът ще има определена еластичност, която вече е изчерпана и просто механично прехвърляне плащането на тези три дни от работодателите на НОИ как това помага служителите да си седят на работните си места". Още по темата ще намерите в ТОЗИ МАТЕРИАЛ.

Анализ на НОИ показа, че за 9 години разходите за болнични са нараснали с 210 милиона лева, през 2018-а са достигнали 500 милиона лева.

За НОИ разходите нарастват с 82 % за деветгодишния период, а за бизнеса - със 130 %, но най-голямата тежест се пада на болничните листове с продължителност между 8 и 30 дни.

Припомняме, че анализът на Националния статистически институт(НСИ) показва, че ръстът на болничните не е от злоупотреба на работници, а схващането, че осигурените лица използват болничния за "сливане на празнични дни" също не се потвърди. Данните от статистиката ЧЕТЕТЕ ТУК.

Тристранката, по предварителна информация си е дала едномесечен срок да се произнесе по пакета от мерки.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес