Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Протестиращи медици изкараха нощта пред Министерския съвет и искат среща с Борисов

16 декември 2019, 08:55 часа • 2413 прочитания

Обединените в Синдикат на българските медицински специалисти медици нощуваха пред Министерски съвет на палатки с искане да бъдат приети от министър-председателя Бойко Борисов, предаде БГНЕС.

Участниците в започналия вчера (15 декември) протест на медицински специалисти с искане за реформи и по-достойни възнаграждения са изпълнили заканата си и са пренощували в палатките, разпънати пред Министерския съвет. Това съобщи за БНР медицинската сестра Мая Илиева, лидер на наскоро създадения Синдикат на медицинските специалисти. По думите ѝ цяла нощ са останали около 15 души.

Желанието на протестиращите медици е да бъдат приети днес от министър-председателя Бойко Борисов.

"И ще стоим тук, докато г-н Борисов ни приеме. Дано да има смелостта да се срещне с едни врякащи жени", каза Мая Илиева в предаването "Преди всички" на БНР и предупреди, че са търпеливи и ще чакат.

"Дано да успеем да се срещнем с г-н Борисов. Имаме една заложена точка в исканията си и това е КТД (колективен трудов договор) да бъде задължителен за всички. Това КТД наистина е договорка и работодателят е длъжен да договаря, но той не е длъжен да го подпише. Аз лично съм договаряла КТД 6 години, смених 3-ма директори и нито един от тях не го подписа. Ако КТД не стане задължителен, няма да има същия ефект, на който се залага. В България проблемите се решават еднолично, само когато той нареди, тогава нещата се случват. В останалите случаи се правят, че проблеми няма и хората, каквото и да правят, не ги забелязват", коментира Илиева.

Тя бе категорична, че не само на здравния министър Кирил Ананиев, а на никого не вярват: "До момента за 10 месеца нищо не се е променило. Дори това, което се говори - за договорки в НРД (Националния рамков договор), все още не е разписано".

Илиева обясни, че в някои болници има увеличение на работните заплати на медицинските сестри, но това е за сметка на допълнителното материално стимулиране. Така, по думите ѝ, на някои места дори се получават по-ниски възнаграждения.

"Нещата вече с главоломна сила се рушат. Няма какво да губим", подчерта още Мая Илиева.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес