Омикронът все още го няма в България. И двете системи за ранно предупреждение – на Националния център по заразни и паразитни болести, и моята, не го засичат. Ако има случаи, единични са. Това заяви проф. Николай Витанов, математикът на вече несъществуващия Национален оперативен щаб (НОЩ).
Същевременно проф. Витанов се съгласи, че може да се повтори ситуацията във Великобритания – удвояване на новите случаи на дневна база. За 3-4 седмици Омикрон ще стане доминантен, смята математикът. По думите му, ще има дифузно разпространение в началото на февруари и "ще сме в средата на проблемите с Омикрон", но ще се види растеж на новите случаи по Ивановден. Логично е най-засегнати да са София-град и София-област, защото София е най-гъсто населеният град. Но Витанов прогнозира, че Варна ще бъде по-тежко ударена от Пловдив. За Кърджали, Ямбол, Разград, дори Кюстендил се очаква по-лек удар, според прогнозата на Витанов.
Вчера, във фейсбук профила си математикът предупреди – да, Омикрон изглежда по-малко смъртоносен, само че "4% смъртност при 1000 заразени е по-малко от 1% смъртност при 5000 заразени". Той съобщи актуалното – 0,993 е базовото репродуктивно число т.е. "бавно разтоварване на здравната система".
Аз съвети не давам. От мен – анализи и прогнози. Г-жа Сербезова е достатъчна компетентна да си взема решения, каза още Витанов. А за ваксинацията и зеления сертификат мнението му е: "Знаете как става в България – со кротце, со благо не става".
Какви мерки има, освен елементарните? Какво да редуцираме от мерките, попита риторично проф. Витанов пред bTV.
Още: Регистрираха първи смъртен случай от Омикрон във Великобритания