"Ние излязохме от пика и загубихме битката по Великден". Това каза пред БНТ математикът от БАН проф. Николай Витанов, който е и част от Националния оперативен щаб за борба с коронавируса.
По думите му, навлизаме в неблагоприятния вариант за развитието на болестта у нас.
Ето как обясни той ситуацията в момента: "Когато се появи преди месец и нещо, какво казах – дръжте карантината 3 седмици и ще ви кажа добри новини. Тогава бяхме дисциплинирани и след 3 седмици добрата новина беше, че ще имаме пик около Великден. Тогава казах, дръжте карантината има два варианта – благоприятен и неблагоприятен. Ако задържим карантината, ще излезем от пика към благоприятния вариант. Спазваха ли се мерките - не, вижте сега Плевен. Вече сме в неблагоприятния вариант. Още повече след "дългите пасове" по Великден - от зона с много заразени излизат хора и разнасят заразата в места, където няма такава."
Ще има и следващи пикове напред в развитието на болестта. Това са моментите, в които трябва да решим как да продължим борбата си с болестта, допълни професорът.
"Има интервали от време, където системата трябва да направи избор. Изборът беше направен по Великден – ние загубихме битката и отново катерим", обяви той.
"Следващият пик ще бъде, когато поставим под контрол новите огнища – тогава пак ще можем да избираме и ако загубим битката, ще продължим към следващ пик и следващ избор и така", коментира още проф. Витанов.
Представете си, че сте в планина и имате два варианта - да слезете в низината при благинките или да се катерите до следващия връх, започна да обяснява алегорично математическия модел за развитието на болестта той. Въпросът е какво правите на един връх? Ще идете при благините – като разходки в парка, край на изолация и прочие, или ще качвате следващ връх, затягайки мерките.
Идват други празници, продължи Витанов. По думите му, това ще е следващата битка, пик или бифоркация. "В момента случаите се увеличават - едната армия настъпва, другата - се прегрупира. Огнищата ще започнат да растат, а ние ще трябва да търсим решение – медицинските системи в страната ще бъдат силно натоварвани. Те не са като в София или в големите градове – може и да не издържат", предупреди той.