"Пикът в София премина преди 3 седмици. В момента нещата в града са под контрол. Вече преминахме на фазата с клъстери - отделни огнища на заразата." В това увери професор Тодор Кантарджиев от Националния оперативен щаб в предаването "Тази събота" по БТВ. Той посочи, че хората вече са се дисциплинирали и голяма част от тях спазват правилата. Професор Кантарджиев се обърна към медиците със съвет, тъй като броят на заразените медицински служители продължава да расте.
Той призова: "Най-простият принцип е, всеки пациент, с който се срещнеш, независимо дали е с изкълчен крак, или жлъчка, го третираш като потенциално заразен и може да те зарази теб и персонала". Според Тодор Кантарджиев меродавният тест, по който се води статистиката, е PCR и резултатът се приема за положителен, когато позитивира именно този тест. Не винаги обаче той може да е положителен, ако си болен и инфекцията е слязла от гърлото (назофаринкса) в белия дроб.
По думите на професор Кантарджиев, това е възможно. Обратното не е възможно - може да имаш положителен тест, но вече да оздравяваш или пък инфекцията да е тръгнала в белия дроб. Той обясни, че човек може да има наличие на 2 огнища в организма - в гърлото и в белия дроб. Във втория случай болестта не се проявява като типичната пневмония, а е по-скоро "химически пневмонит". Белият дроб се възпалява от отпадните явления на клетките, атакувани от коронавируса.
Кантарджиев обясни, че засега лечението с кръвна плазма от пациенти, излекувани от COVID-19, в чиято кръв има изградени антитела срещу болестта, дава добри резултати. Но все още има много неизвестни около този метод. В процесът на работа е станало ясно, че ефектът от лечението с плазма е по-слаб, ако се прелива замразена кръв. Освен това, трябва да се внимава и при преливането, прясно преливаната кръв да не навреди с нещо друго на болния.
"За някои неща европейците се поразглезихме. Изчезнаха инфекциозните болести и ние започнахме да си затваряме инфекциозните болници да не учим инфекционисти и продължихме да се събираме, да се ръкуваме, да се прегръщаме, да се целуваме. Това е много хубаво психологически, но културите на Изтока, в които явно в миналото са имали подобни заболявания, сега само се покланят. Така, че не трябва да се втурваме да се прегръщаме. Добре е и след отпадане на ограничителните мерки да продължим да спазваме социална дистанция", призова професор Кантарджиев.