Общите противоепидемични мерки, които всеки от нас предприема, са много важни за защита не само от Covid-19, но и срещу грипната инфекция. Това обясни в предаването „Хоризонт до обед" проф. Христо Найденски, ръководител на Департамент „Инфекциозна микробиология“ към Института по микробиология на БАН. На този фон можем да очакваме „известно снижаване на грипната инфекция", посочи той.
"Ако допуснем, че двата вируса като респираторни имат някакъв синергизъм в своята проява, тогава ще има тежък сезон", коментира микробиологът пред БНР.
До края на седмицата се очакват да бъдат налични новите комбинирани тестове за грип и коронавирус.
Комбинираните тестове са лесно изпълними. Те могат да се провеждат и отчитат и в по-нестандартни и импровизирани условия. Това е вид бърз скрининг, за да се ориентира човек дали да вземе мерки за изолация, уточни проф. Христо Найденски. Комбинираните тестове не са особено чувствителни и показателни, но дават ориентир и са важна превантивна мярка, смята той.
Коронавирусът продължава да се разпространява, да мутира в някои части на своя геном. Основните фактори за разпространение сега са по-студеното и по-влажно време и събирането в затворени помещения, допълни Найденски.
Свинският грип преди години премина много бързо с по-висока смъртност и отзвуча поради настъпила промяна в патогенния потенциал на самия вирус и вече не е така болестотворен за човешката популация, припомни специалистът и даде пример с коронавирус по телетата през 80-те години, който също е бил тревожен, но за две-три години е отшумял.
Според проф. Найденски при създаването на ваксина и на по-специфични химиотерапевтици и настоящият коронавирус да отшуми.
Инфекциозната доза варира при отделните хора. Тази доза зависи и от времето на излагане, от силата на излагането и от количеството на микробните агенти, от околната температура, от влажността на въздуха. От значение е имунният отговор на гостоприемника, поясни микробиологът.
Всички коронавирусни причинители – и при телета, и при свине, и при кучета, са устойчиви в околната среда и това е важен фактор за нестихващия ход на епидемичния процес. Затова и мерките са оправдани и наложителни, отбеляза още прф. Найденски.
Относно регистрирани случаи на повторно заразяване с коронавирусната инфекция, включително със смъртен изход, Христо Найденски коментира, че "тези случаи по-скоро ги отнасяме в графата на инцидентите и по-редки случаи", защото при нормално протичане на едно инфекциозно заболяване се създава имунитет, който предпазва. Сред причините за повторното инфектиране може да бъде както по-леко или безсимптомно първо прекарване, така и среща с по-вирулентен щаб, който е претърпял мутация.
Всичко за коронавируса следете ТУК.