Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Повече места, отколкото кандидати за медицински сестри

10 май 2014, 08:39 часа • 35438 прочитания

Местата за медицински сестри в колежите се оказват в повече, отколкото кандидатките. Това опасение изрази Милка Василева пред „Монитор” в навечерието на редовния конгрес на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Заради острия дефицит на такива кадри в страната Министерството на здравеопазването увеличи местата от 450 на 600, но трудно ще бъдат запълнени, защото няма интерес към тази професия заради ниските заплати и твърде натоварения труд, поясни Василева.Броят на тези кадри в нашето здравеопазване вече достига критичния минимум, не скриха от професионалната организация. България е единствената страна в Европа, където една сестра не е помощник само на един лекар, а обслужва повече от един доктор.

Една сестра, вместо да се грижи за седем болни, както изискват стандартите в Европейския съюз, у нас тя трябва да насмогва на 30 болни, и то в тежки отделения, където лежат хора след операции, разказа Милка Василева.

По думите й оказва се по едно и също време една медицинска сестра трябва да мери температурата и дава лекарствата на 20-ина човека. Заради прекалената заетост тя не може да осъществи елементарен човешки контакт с пациента и да разговаря с него и се информира професионално за неговите здравословни проблеми в момента, което е задължителен елемент в нейната длъжностна характеристика.

480 лева е базовата заплата за медицинските сестри, залегнала в колективните трудови договори. Василева разказа, че са единични случаите някои от тях с голям стаж, и то в тежки болнични отделения, да достигнат 850 лева месечно възнаграждение.

По тези причини медицинските ни сестри напускат страната. Средно по 1000 започват работа зад граница всяка година, посочи председателката на съсловната организация.

29 000 са те сега в България. По изчисления на съсловната им организация, за да се покрие дефицитът в болниците, е необходимо те да са поне 3800.

Около 360 момичета завършват тази специалност годишно в колежите у нас, но едва 30 на сто от тях започват работа в някоя болница, диагностично-консултативен център или при общопрактикуващ лекар. Останалите сменят професията или заминават в чужбина. Средно 1200 евро получават те месечно, и то в средно голяма болница в Германия. В последните две години те получават добри оферти още от Великобритания, Белгия и Швейцария.

 

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес