За децата грипът е по-опасен от COVID. При здравите деца, които нямат хронични заболявания, коронавирусът минава доста по-леко, в сравнение с възрастните. Това каза педиатърът и общопрактикуващ лекар д-р Евгени Крайселски.
„Грипът е доста по-сериозно и агресивно заболяване, което по-лесно създава условия за насложена бактериална инфекция. Плюсът е, че имаме антивирусни препарати, които действат срещу грипния вирус и които, дадени навреме, много бързо пресичат инфекцията“, обясти той пред БНР.
Според лекаря с обикновен преглед в клинични условия не може да се направи диференциална диагноза между грип и COVID-19. Затова той съветва при съмнение да се прави тест.
"И при двете инфекции няма смисъл от ранно даване на антибиотик, а профилактичното даване на антибиотик е безумие", заяви личният лекар.
„В България за последните 30 години ние нямаме едно нормално ръководство за антибиотична терапия“, коментира общопрактикуващият лекар. По думите му антибиотичната резистентност става все по-голям проблем.
"Липсват протоколи за лечението на коронавируса за по-специфични групи от населението. Трябва да има ясен подход – стъпка едно, две, три. трябва да има поне едни рамки, в които да се движим. Не може за възрастния да ти казват – използвай този, този и този антибиотик, а за децата нищо не се пише“, отбеляза д-р Крайселски, визирайки децата и бременните жени.
Крайселски е категоричен, че личните лекари се нуждаят от повече пари за изследвания. „Лимитите по Здравна каса никой не ги е отменил. COVID-зоните не работят, съответно не могат да поемат тези изследвания и не искат да поемат тези изследвания, които трябваше да минават през тях и пациентите минават през нас“.
В практиката на д-р Евгени Крайселски има „умерен интерес“ към ваксините във възрастовата група на децата над 12 години, а при най-малките заявките са единични. „При малките интересът не е голям. Там повече са съмненията“, обясни той.