Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пациент с бъбречна недостатъчност наби лекарка заради клинична пътека

28 март 2019, 08:30 часа • 3903 прочитания

Конкретният повод, поради който бях нападната, е, че трябва да го вкарам в списък за трансплантация. Това заяви бита в София лекарка - д-р Антоанета Николова-Здравкова, която е категорична – искам да ми е вече пациент, но няма нормативна уредба, по която да мога да го отпиша.

По думите на нападнатата лекарка мъжът е на 37 години. Тя твърди пред Нова телевизия, че от няколко месеца пациентът я посещава и когато се появява за пръв път, носи епикриза за бъбречна недостатъчност и хемодиализа. Сега мъжът искал личния му лекар да му даде направление за влизане в болница за трансплантация на бъбрек.

Лекарката твърди, че пациентът донесъл уведомление от ръководителя на хемодиализата с "Токуда" за клинична пътека, като обаче личният лекар посочва, че точно такава клинична пътека – за трансплантация на бъбрек, няма. Обясних му, че нямам правомощия да направя нищо, добави медицинското лице.

Обадих се дори пред него на НЗОК, откъдето ми казаха, че това не е моя работа. Тогава той почна да ни псува, да ни заплашва, че ще ни убие със сестрата. Когато го заплаших, че ще извикам полиция, той ме хвана за ръката, бутна ме на кушетката и почна да ме удря в лицето, разказа лекарката.

В Етичния кодекс на лекарите пише, че пациенти, които се държат грубо, може да получат отказ от лечение, но на практика такъв отказ не може да бъде даден, обясни още докторката. Стана ясно и, че мъжът е бил предупреден с протокол от полицията.

Съгласно справка на здравното министерство, през 2018 година е имало 396 нападения над лекари, а от началото на тази година нападенията са 34. "Няма логика да си избереш личен лекар, а после да го биеш – като не го харесваш, избере си друг", коментира държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Позиция

Още през 2017 година по време на Националната си кампания срещу насилието над медици #ПребориГнева, Българският лекарски съюз (БЛС) предложи редица мерки засправяне с агресията, сред които:

1. Създаване на обратна връзка и изпращане данни за склонните към насилие пациенти („етикетиране на пациенти-насилници”), с цел повишено внимание при извършване на медицинската услуга.

2. Обсъждане на предложение за нормативни промени, регламентиращи възможността за отказ правото на домашни посещения при пациенти-насилници от лекар.

БЛС настоява за адекватни мерки за превенция и мобилизация на цялото общество в борбата с агресията срещу медицински персонал.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес