Депутатите в Народното събрание (НС) приеха окончателно промените в Закона за лечебните заведения. Гласуването на текстовете по закона отне на народните представители над 6 часа, информира БГНЕС.
Части от по-важните промени в закона включват създаването на Национална здравна карта. Тя ще се изработва въз основа на областни здравни карти и спрямо нея ще се финансира всяка една болница от НЗОК. Депутатите запазиха и изискването директорите на Диагностично-консултативните центрове да са специализирали в здравната сфера.
Същевременно едно от ключовите предложения в т. нар. реформа "Москов", касаещо приватизация на болниците, не получи подкрепа в зала.
След приемането на закона здравният министър благодари на народните представители за приемането на закона. "Благодаря, добра работа, извинете, ако с начина си на поведение сме имали разминаване, всичко е добре, когато свършва добре", заключи той.
Пред журналисти Москов обясни за комплексността на лечение, като заяви, че редакцията за нея потвърждава философията за това, че Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) трябва да изисква гаранция от болниците за определени в основния пакет, заболявания комплексна терапия, че разполага със съответната кадрова, структурна, апаратурна и инфраструктурна обезпеченост.
"Вече е факт и ясен механизъм, по който Министерството на здравеопазването през законовите разпоредби ще спре роенето на най-различни болнични структури без това да повлиява на здравния статус на гражданите като цяло”, заяви министърът на здравеопазването.
Той добави, че третата група текстове, които са важни дават възможност на болниците да търсят обединение и връзки по между си. "Така да могат да оптимизират, взаимно да могат да спомагат за по-доброто лечение на пациентите, да пестят от обема от неприсъщи медицински разходи, за да може по-голямо количество от парите да остават за реално лечение или възнаграждение на работещите медицински персонали”, поясни Петър Москов.
Според него днешното гласуване на закона е било ясна демонстрация, че управляващо мнозинство съществува.