Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Напълно възможно е куп глоби за лъжи по КПП-тата и за ходене в парка да отпаднат

18 май 2020, 16:00 часа • 6279 прочитания

Предвид все още неокончателното решение на Върховния административен съд (ВАС), което касае отмяната на предварителното изпълнение на общо 4 заповеди на здравния министър Кирил Ананиев по време на извънредното положение, е напълно възможно куп наложени санкции по тях да отпаднат. Въпросът е, че за да се случи това, трябва да бъдат изпълнени определени условия. Това заявиха пред Actualno.com адвокат Петър Славов, депутат от 43-тото Народно събрание и адвокат Любомир Владикин, член на Контролния съвет на Софийската адвокатска колегия.

За какво става въпрос – сред посочените заповеди е тази, с която беше наложена забрана на посещението на паркове, както и въвеждането на КПП в областните градове, с изрично позволение през тях да могат да минават само отиващи по работа, по здравословни причини или за да се върнат на настоящ или постоянен адрес. В тази заповед е и разпореждането между 8:30 и 10:30 в магазините да не ходят хора под 60-годишна възраст!

Друга важна заповед е тази за задължителна 14-дневна карантина за пристигащи от чужбина българи или за чужди граждани с постоянно пребиваване на българска територия. Само че заповедта е за българи, идващи от определени държави – по-късно това беше променено да важи за всички, идващи от чужбина в България.

Според адвокат Славов и адвокат Владикин всеки, който е обжалвал наказателното постановление за наложена му глоба и/или наказание по въпросните заповеди, ще спечели, ако ВАС реши на втора инстанция същото, което и сега т.е. на първа. Причината е, че наложените глоби и санкции ще са незаконосъобразни, а след като са обжалвани, още не са влезли в сила. Неслучайно с промените през Закона за здравето 2 дни преди края на извънредното положение направиха така, че всички заповеди на Ананиев да се считат за общи административни актове, напомни адвокат Славов.

Пред Actualno.com адвокат Славов сподели, че сегашното решение на ВАС е "малък пробив" и определено показва, че може и да се стигне до получаване на обезщетения заради нанесени вреди вследствие на заповеди на здравния министър. Примерът от конкретното дело, гледано сега от ВАС, е ясен – ако заради незаконосъобразно изпълнение на заповед не успееш да се върнеш да речем на работа, държавата т.е. данъкоплатците ще плащат. Проблемът е в бавното правосъдие, смята Славов, според който за такива дела, по заповеди на Ананиев, е следвало да се действа в ускорен темп, за дни, а не да се продължава с месеци и съдът да излиза с решения срещу държавните действия и в полза на гражданите дълго време след като дадена заповед вече не действа!

Още: "Правна неграмотност по време на извънредно положение"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес