Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 21 март

21 март 2020, 09:43 часа • 11576 прочитания

Глобалната пандемия от коронавирус (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV) вълнува сериозно България.

Властите са нащрек, а мерките се засилени по всички граници на страната ни. Кризисният щаб към правителството апелира гражданите, които влизат в България от засегнати региони, да не отказват медицинско наблюдение или оставане под карантина. 

Actualno.com ще ви държи в течение с последната информация по темата както у нас, така и по света. В този Live блог ще научавате най-важните подробности за коронавируса. (Всичко, което трябва да знаете, за глобалната тревога, четете в този обобщаващ материал.)

* Информацията е обновена към 23:15 ч., 21 март 2020 г.

СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В БЪЛГАРИЯ

🔘 163 са вече заразените от коронавирус у нас, сочат данниге към 17 часа, обявени от проф. Мутафчийски. Най-много от заразените са в София - 103.

🔘 Началникът на щаба уточни, че вече имаме трима излекувани от коронавирус инфекция в България. Имаме разширяване на градовете - Добрич с четирима и Шумен с един пациент, двама нови пациенти има в Бургас и един в Пещера. В Добрич хората се лекуват в домашна обстановка, посочи ген. Мутафчийски.

🔘 Стана ясно, че най-младият пациент е на 4 години, а най-възрастният - на 81 години. 

🔘 Генерал Мутафчийски напомни, че в момента у нас има 8 случая на пациенти между 20 и 50 години, които са със сериозна симптоматика.

🔘 "Не мога да коментирам кога ще е пикът, но мога да кажа, че няма да е този месец. Може би в края на април или началото на май", уточни началникът на кризисния щаб.

🔘 Ген. Мутафчийски показа нови защитни шлемове, които са подходящи при манипулация на пациенти, които са болни от коронавирус. Началникът на щаба обясни, че наред със защитните облекла, които се произвеждат у нас, започват от днес да се правят по 200 бройки на ден от тези шлемове. По думите на Мутафчийски се работи и по насока за изготвянето на защитни очила, които са с повишени изисквания. По отношение на тестовете началникът на щаба уточни, че към момента не се изпитва недостиг на консумативите. Над 10 000 теста са на път към България - дарение от физически лица, подчерта още ген. Мутафчийски.

🔘 От вчера в зала "Арена Армеец" в София се провежда тренировка по разгръщане на полева болница в спортна зала. Това съобщи премиерът Бойко Борисов в профила си във Фейсбук.

🔘 Нови мерки за придвижването на хората от град в град се въвеждат от тази нощ. Здравният министър Кирил Ананиев заяви, че считано от 00:00 ч. на 21 март се въвеждат следните мерки на територията на цялата страна: преустановяват се посещенията на паркове, детски градини и открити места; в които се събират граждани; - на вход и изход от областните центрове ще има контролно-пропусквателни пунктове; - забранява се на лицата до 60-годишна възраст да посещават хранителни магазини и аптеки в периода от 08:30 до 10:30 ч. всеки ден.

🔘 55 досъдебни производства за нарушаване на карантината са образувани в страната. Това съобщи директорът на Главна дирекция "Национална полиция" главен комисар Христо Терзийски.

🔘 Със заповед на здравния министър се забранява износа на лекарства на хининова основа. Премиерът обяви, че българските фармацевтични производители имат готовност да започнат производството на медикаменти на хининова основа

🔘 България се присъедини към евроспоразумение за поръчка на ваксини и серуми

🔘 389 български граждани са се завърнали в България за седмица, сочат данните на външно министерство. Всички те са вече в родината си със съдействието на МВнР.

🔘 Столичната лекарска колегия иска блокада на София заради коронавируса: "Направо настояваме да въведете забрана за напускане на домовете, както и да се ограничи влизането и излизането от София", казва СЛК и искат да бъдат дадени "максимални правомощия на главния прокурор и МВР за овладяване на тази извънредна ситуация". Отговорът на проф. Мутафчийски: Ние го приемаме като подкрепа за нашите мерки. Основният проблем са възрастните хора, които реагират все едно "съсипваме живота им". Имам чувствтото, че не разбират сериозността на положението. За момента в София има предприети достатъчно строги мерки, но имаме готовност за още по-тежки. Мерките могат да се затегнат само ако има ясна тенденция на увеличаване на заболелите в пъти повече, каквато има в Банско. Ръководителят на пожарната за блокада на София: В никакъв случай "хайде - хоп". Кметът на София призова всички да спазват мерките и лична хигиена, за да не се стига до блокада на града. А Прокуратурата обяви, че започва проверка по документи за това как се спазват мерките срещу коронавирус в София.

🔘 Белодробна болница в София: Лекар казва, че има 3 лекари, 3 медицински сестри и 2 санитари

🔘 Днес в Пловдив пристигат защитни костюми за хората на първа линия, в града има два регистрирани случая на коронавирус

🔘 Мерки в страната11 под карантина във "Факултета" и уверения, че там мерките за коронавируса се спазват;  Квартал "Столипиново" е под зорко наблюдение;  Строги мерки в Община Белица след карантината в Банско ; Мерките в Столипиново се спазиха от ден до пладне

🔘 Над 4600 души в момента са под карантина в цялата страна, каза вътрешният министър Младен Маринов. Град Банско е под пълна карантина за 14 дни от вечерта на 17 март. Все още лица, които искат да напуснат курорта, могат да го направят, съобщи БНТ. Днес още една група чужденци е била изведена от града. Колко далеч или близо сме до пълна блокада?

🔘 Полша с чартъри за българи и граждани на ЕС в програма "Полет към дома". Ето какво трябва да направите, ако искате да се приберете в България.

🔘 Социалният министър и коронавирусът: Мислело се за защитени детски градини и училища, но засега се оправяйте сами

🔘 Експерт: В извънредно положение бременните ще се транспортират до най-близката болница

🔘 Как да разговаряме с децата за коронавируса?

🔘 ДАЗД с нова онлайн услуга за деца и възрастни, която се поддържа от психолози. Целта е помощ за хората да се чувстват по-спокойни, докато спазват, наложените ограничения да се остане вкъщи и да се предпазват от коронавируса. Формата за обратна връзка по въпросите с коронавируса е разработена на сайта на Агенцията и всеки може да я използва като подаде имейла си и опише в текстовото поле проблема, който го вълнува или притеснява. На имейла си потребителят получава отговор от консултант, професионалист в кризисни ситуации.

🔘 Софийската филхармония излъчва онлайн свои концерти

🔘 Да пазим очите и устата - съвети от специалисти

🔘 Коронавирус: Факти срещу митове

🔘 Скоро става ясно дали има излекувани от коронавирус у нас. Началникът на кризисния щаб напомни, че средно за 21 дни се изчиства коронавирусът от кръвта, но има и случай за 37 дни. Поради което протоколът за изписване е доста тежък и изисква повторно изследване на пациента.

🔘 Кредити в извънредно положение: Какво трябва да знаем

🔘 Депутатите гледат на второ четене в пленарна т.нар. Закон с мерки за извънредното положение заради коронавируса. От 13 март България е в "извънредно положение". Отпада идеята за авансово доене на бизнеса от държавата. Засега

🔘 България затвори границите си за: Китай, Иран, Бангладеш, Индия, Малдиви, Непал, Шри Ланка, Испания, Италия, Корея, Франция, Германия, Нидерландия, Швейцария, Великобритания и Северна Ирландия. Изключение са гражданите с постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на България и членовете на техните семейства. Справка за ситуацията по границите на други държави можете да намерите в официалния сайт на МВнР!

🔘 БДЖ: Влаковете в страната ще се движат по разписание

🔘 В Асеновград: Изпратени са 2 проби на мъже на възраст около 70 г. и 40 г. И двамата са хоспитализирани в МБАЛ - Асеновград. Друга възрастна жена е пренасочена към Инфекциозната клиника в Пловдив.

🔘 НА ЖИВО: Как коронавирусът влияе и на спорта, последни новини

СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА В ЕВРОПА

🔘 Евросъюзът ще отмени строгите си правила относно публичния дефицит, за да позволи на правителствата да отворят крановете за пари при изправянето им срещу пандемията от коронавирус, съобщиха от Европейската комисия. По този начин се позволява на държавите влагат разходи в икономиката според нуждите си, уточни Урсула фон дер Лайен.

🔘 793 са жертвите на COVID-19 само за ден в Италия. Това е нов антирекорд от избухването насам, като 4 032 души са жертвите на епидемията досега. Общият брой на заразените в страната към момента е 53 578 и Италия с бързи темпове настига Китай, където преди три месеца пламна за пръв път болестта. Почти 1000 са оздравелите в Италия днес – при 5129 общо вчера вечерта последните данни увеличават брой до 6072-ма души. 

🔘 Към днешна дата в Испания 25 374 са заразените от COVID-19. Починалите до момента са 1 375, а 2 125 са се възстановили от заболяването.

🔘 В Германия потвърдено болните са 22 213, смъртните случаи са 84, а оздравелите са 233. Тази неделя (22 март) канцлерът на Германия Ангела Меркел и премиерите на федералните провинции възнамеряват да обсъдят въвеждането на комендантски час в страната във връзка с бързото разпространение на вируса.

🔘 14 308 са потвърдените до този момент положителни проби за коронавирус във Франция. 562 души са починали, а оздравелите са 12.

🔘 Тревожна е ситуацията и във Швейцария. Там към момента има 6 575 потвърдени случая, 75 души са починали, а 15 са се възстановили.

🔘 5 049 са случаите на болестта във Великобритания. Смъртните случаи са 234, а оздравелите са 67.

🔘 В Чехия вече обявиха пакет от 40 млрд. долара за бизнеса – за заплати на служители на фирми, пострадали от кризата. Премиерът Андрей Бабиш заяви, че 4 млрд. долара ще бъдат пряка помощ, а останалото ще са гаранции за заеми, така че фирмите да могат да издържат на огромните загуби, причинени от пандемията на коронавирус. Чехия отчете 995 случая на болестта, като обнадеждаващото е, че към момента заразата не е взела жертви.

🔘 Още преди избухването на епидемията в Турция, 9800 души са били поставени пред карантина, твърди турският министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу. Става въпрос за хора, върнали се от поклоннически пътувания. Задържани са 64 от 242-ма заподозрени, за които се твърди, че са публикували фалшиви и провокативни публикации за коронавируса в социалните медии. Официално потвърдените случаи в Турция са вече 947, което е удвояване само за денонощие, има и 21 смъртни случая. Президентът Реджеп Тайип Ердоган подписа указ за отмяната на всички научни и културни прояви до края на април. Целта е да се ограничи разпространението на коронавируса.

🔘 Президентът на Румъния Клаус Йоханис пък призова намиращите се в чужбина румънци да не се връщат в страната. Румънците са заплашени от присъда до 15 години затвор, ако не спазват ограниченията, свързани с борбата с коронавируса и поведението им доведе до смърт, се казва в постановление, което влезе в сила на 18 март. Румънците ще бъдат изправени от затвор до три години, ако не спазват законодателството, но от него не възникват последствия за здравето на други хора. Чака ги пет години в затвора, ако действията им доведат до нов случай на зараза. В Румъния случаите на COVID-19 са 367 и има карантина на 3800 души.

🔘 Хърватия ограничава транзитния превоз през територията на страната

🔘 В Гърция официално потвърдените болни от коронавирус са най-много от всички наши съседи - 530, като смъртните случаи са вече 13. Нови мерки за икономическа помощ в Гърция, страната затваря целогодишните хотели. Забраната за събирания ще се разгласява в страната през високоговорители.

🔘 Нови девет случая на заболели от коронавирус са регистрирани на територията на Северна Македония. Общият брой на заболелите вече е 85, а вирусът достигна шест града: Скопие, Дебър, Щип, Кавадарци, Гостивар и Охрид

🔘 Първият пациент, заразен с коронавирус, почина в Сърбия. В момента осем души, които също са заразени, са в тежко състояние. Поради разпространението на коронавируса в 9 часа днес Сърбия затвори абсолютно всички свои ГКПП за влизане на граждани на нейна територия. Мярката не важи само за товарни камиони. Общо в Сърбия случаите са 171.

🔘 Европа затвори външните си граници за 30 дни от 18 март на обяд, всички пътувания между държави в ЕС и извън съюза спират. Ще бъдат осигурени "зелени коридори" за транспортиране на медицински материали, храни и неща от първа необходимост. Давид Сасоли: Намесата на Европа срещу коронавируса е близо 2 трилиона евро

СИТУАЦИЯТА С КОРОНАВИРУСА ПО СВЕТА

🔘 303 001 са болните от новия коронавирус COVID-19 в глобален мащаб, сочат обобщени данни от различни източници, включително американският университет "Джонс Хопкинс". Смъртните случаи вече са близо 13 000. За оздравели се считат почти 92 000 души.

🔘 Ръководителят на Световната здравна организация предупреди младите хора, че "не са непобедими" срещу пандемията от коронавируса и каза, че тяхното самоограничение може да спаси животите на по-възрастните хора.

🔘 Новият коронавирус COVID-19 не е достигнал едва до 15 страни в света, а най-много починали има в Италия и Иран, сочат данните на националните статистически центрове.

🔘 По официална статистика случаите в Китай са 81 304, при при 3259 смъртни случая. Оздравелите са близо 72 000.

🔘 В САЩ болните са вече 21 148. "Джонс Хопкинс" съобщава за 285 смъртни случая. Кметът на Лос Анджелис Ерик Гарсети разпореди жителите на града да си стоят вкъщи. Излизането от дома в Калифорния - забранено

🔘 Сирия иска сваляне на санкциите срещу страната заради коронавируса

🔘 В Иран болните са 20 610, при 1 556 смъртни случая и 7 635 считани за оздравели. А в Южна Корея заразените са 8 799, 102 са починали, а 1 540 са оздравели.

🔘 Беларус разкритикува "психозата" около коронавируса, футболният сезон се поднови

🔘 Москва се похвали с четирима пациенти излекувани от коронавирус

Кратка справка за вируса 

🔘 Така наречените "коронавируси" са част от семейството вируси, които могат да причинят широк спектър от заболявания. 

🔘 Китайската лунна нова година бе белязана от нов вирус, който прие името Тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2 - всеобщо признато съкращение, както и COVID-19 или 2019-nCoV).

🔘 Той предизвика огнище на зараза в Поднебесната империя. Заболяването се нарича Коронавирусна болест 2019. 

🔘 Около 150 промени в новия вид коронавирус са станали от началото на разпространението на вируса в Китай. Той се е разделил на два подтипа - L и S на SARS-CoV-2 (COVID-19), пише в доклад от китайски учени в сп. National Science Review. Изследването показва, че L е най-често срещащия се (70%) и S – е с дял от 30%. Учените отбелязват, че подтипът L се е срещал по-често в ранните етапи на епидемията в Ухан, но честотата му е намаляла в началото на януари.

🔘 Според д-р Александър Симидчиев, ако епидемията не бъде ограничена достатъчно, ще има повторение следващата зима.

Причина за появата

🔘 Бързо развиващи се пневмонии, които са локализирани основно около животинския и рибния пазар с над 1000 сергии в китайския град Ухан.

🔘 На тези места търговците продават широк спектър от животински продукти. Става дума за пилета, котки, фазани, прилепи, мармоти, отровни змии, петнисти елени, органи от зайци, както и части от диви животни.

🔘 Именно така се появяват и подозренията, че причинителят на новия вирус е с животински произход.


Симптоми на вируса

🔘 Треска (90% от случаите), повишена температура (над 37 градуса), по наблюдения във ВМА не повече от 38 градуса;

🔘 Бърза умора и силна обща отпадналост; 

🔘 Суха кашлица в 80% и влошено дишане при 20% от случаите, 15% от случаите включват респираторен дистрес;

🔘 Коронавирусът довежда до развитие на пневмония;

🔘 До момента се знае, че вирусът е неустойчив на атмосферни влияния и се предава чрез пръски слюнка или друг секрет;

🔘 Най-уязвими са хората в напреднала възраст (особено с придружаващи хронични заболявания);

🔘 До момента няма регистриран тежък случай на деца под 9-годишна възраст.

🔘 Средно след 5 дни се появяват симптомите на коронавирус при заразените - треска, висока температура, кашлица и затруднено дишане. Това сочи медицинско проучване, публикувано в списание Annals of Internal Medicine. Проучването установи, че по-малко от 2,5% от заразените са проявили симптомите в рамките на 2,2 дни, докато 97,5% са проявили симптоми в рамките на 11,5 дни. Изследователите изчислили, че на всеки 10 000 души, поставени под карантина за 14 дни, само около 101 ще развият симптоми, след като бъдат изписани. Ако човек няма симптоми на коронавируса до 12-ия ден, най-вероятно няма да се разболее, но още може да е преносител. "Въз основа на нашия анализ на публично достъпни данни настоящата препоръка от 14 дни за активен мониторинг или карантина е разумна, въпреки че с този период някои случаи ще бъдат пропуснати в дългосрочен план", казва старшият автор на проучването Джъстин Леслер, доцент в отдела по епидемиология на Bloomberg School.

🔘 Нови симптоми на COVID-19 са регистрирани в Сингапур - симптоми, които подсказват, че си заразен с треска денге, но не си. Става въпрос за висока температура и обрив, като няма кашлица и болки в гърдите. Понякога дори лабораторните изследвания "може да покажат неправилно положителни резултати за денге".

🔘 Колко дълго живее вирусът извън жив организъм, зависи от фактори като температура и вида на покритието, върху което се намира. COVID-19 може да оцелее 2-3 дни върху стъкло, плат, метал, пластмаса или хартия при температура около 37 градуса.

🔘 Бременните жени са податливи на това заболяване и те могат да се заразят. До момента обаче не е доказано предаване на вируса от бременна майка на детето йБременност, раждане и коронавирус

🔘 Защо не се тестват всички влизащи или желаещи у нас? "Това е безмислено харчене на пари, безмислен труд. Ние нямаме капацитет да го направим." Отрицателният тест не означава отрицателен резултат. Само ако има проявени симптоми имаме категоричност на резултата. Затова имаме случаи на първоначален отрицателен и последвал положителен тест, обясни ген. Мутафчийски.

🔘 Китайски учени: Лекарството "Фавипиравир" е ефективно при коронавирус

🔘 Българският лекарски съюз (БЛС) публикува на официалната си страница информация как да разпознаем и как да се предпазим от коронавируса?

🔘 Съвет на лекари: Много вит. С, да не контактуваме с други, които бихме могли да заразим. Най-важното е да се каже на хората, че тези, които са с грипоподобни симптоми да не отиват към болниците. Това е най-грешното решение. Слава богу в България засегнатите пациенти са изключително малко и така и ще бъде. България взе много бързо мерки." Това заяви д-р Иво Петров - кардиолог. Храни за повишаване на имунната система по време на коронавирус

🔘 Учените от БАН излязоха с положителни прогнози за развитието на заболяването. Ако карантината не бъде пробита, след около три седмици се очаква да има и хубави новини по отношение на ограничението на разпространението на заразата. А след около два месеца и половина до три месеца, е възможно България да се справи с коронавируса - отново при изричното уточнение, че карантината се спазва строго.

🔘 Български поглед: Според академик Ангел Гълъбов, коронавирусите се размножават при по-ниска температура, от 32-33 градуса. COVID-19 почва с кашлица, която се засилва и има затруднения при дишането. При грипа трябва да минат 3-4 дни от първите симптоми – температура, треска, за да дойде кашлица, твърди Гълъбов. Коронавирусът има рецептори дълбоко в дихателното дърво, включително в алвеолите на белите дробове, поясни академикът. И добави, че коронавирусът, за разлика от грипа, влиза в кръвта. Гълъбов посочи, че за момента изглежда добър ефект дава препаратът „Ремдезивир”. "Ремдезивир" е изпитан първо като средство срещу ебола, а академикът уточни, че не знае има ли го в България. Той изрично предупреди, че все още не е окончателно ясен ефектът на „Ремдезивир”. Гълъбов даде пример и с какво действат в Китай срещу болестта – хлорокин. Що се отнася до лечението, обдишването с кислород и прилагането на антивъзпалителни средства се практикуват усилено. Като ефикасно противовъзпалително средство Гълъбов посочи Барицитиниб. Търговското наименование е "Олумиант", като се ползва на първо място за ревматоиден артрит. Академикът подчерта, че хората без симптоми за коронавирус, но заразени, го изкарват без никакви хронични проблеми. Гълъбов е категоричен, че болестта не повтаря, но е сигурен и, че затоплянето на времето няма да унищожи COVID-19!

🔘 Имуносупресори и антитела: Надежда за лечението на COVID 19?

🔘 Маските за лице: Помагат ли наистина?

🔘 Митове и факти за коронавируса, разпространени от СЗО.

🔘 СЗО обяви пандемия от коронавирус в световен мащаб.

Мерки срещу вируса в България

🔘 От 13 март в България вече има едномесечно извънредно положение! В сила са нови разпореждания специално на здравното министерство - има редица забрани по отношение на публични мероприятия, обобщено можете да ги видите ТУК! Сериозността на положението се вижда най-добре от мерки като тези, че се затварят всякакви обекти в МОЛ-овете, с изключение на хранителни магазини, аптеки, банки и застрахователи, а заведенията за бързо хранене ще могат да правят единствено доставки по домовете! Затворени са училищата и детските градини. Търговските вериги, които допускат струпване на опашки от хора и няма организация за дистанция от 2-3 метра между чакащите, ще може да бъдат затваряни.

🔘 Министерството на здравеопазването разпространи препоръки за това какво е важно да се знае и прави по отношение на COVID-19.

🔘 Полезни връзки: Информация за трафика през ГКППсе актуализира непрекъснато на страницата на ГДГП, Информация за българите, пътуващи за/от чужбина се актуализира от Ситуационния център на МВнР; Подробна информация за превантивни мерки и ПОТВЪРДЕНИ случаи за броя на заразените се публикува на сайта на МЗ.

🔘 На 13 март парламентът гласува въвеждането на "извънредно положение"в страната, за да се ограничи разпространението на коронавируса в страната. То ще продължи до 13 април. Предложението на МС и Кризисния щаб беше прието с пълно единодушие от депутатите.

🔘 МВР: Съвети и препоръки към гражданите в "извънредно положение". 

🔘 Увеличава се с 6 месеца срокът за издаване на изтекли лични документи (лична карта, паспорт и шофьорска книжка). До края на май, 2020 година, се удължава срокът за регистрация на газови уредби. Протоколите за скъпите лекарства се удължават до 12 май.

🔘 Всички болници, директори на болници и здравни лица ще получават последните ъпдейти от китайска страна, които са за лечение, диагностика на коронавируса.

🔘 По двама полицаи ще има пред всяка болница в засегнати райони. Те ще ограничават достъпа до инфекциозните отделения."Ще пратите най-приветливите. Не да се репчат и да бутат хората, а да обясняват, не че го правите. Но старата милиция го правеше", коментира Бойко Борисов.

🔘 Има специален въпросник/анкетна карта, която ще бъде разпространена по всички болници. Въпросникът ще попълват всички пациенти - последни контакти, пътувания и прочие.

🔘 Правителството забрани износа на медицински консумативи, необходими за борба с коронавируса.

🔘 Държавното предприятие "Интендантско обслужване" в Калофер започна производство на медицински маски и защитни облекла.

🔘 МВР и ДАНС следят за спекула по въпроса, по разпореждане на Борисов. Военните болници ще подпомагат цивилните. Някои от военните запаси от маски от плат, могат да се използват и се обмислят такива мерки.

🔘 Втора градска болница в София се превръща във Втора инфекциозна болница. Има издадена заповед на здравния министър. По думите на зам.-кмета Дончо Барбалов там има 3 легла с кислородни апарати за обдишване – за най-тежките случаи. Медицинският персонал ще е минимум 40 души, плюс административен персонал. Предвиден е и отделен вход за болни от туберколоза, защото инфекциозната болница няма да бъде открита само заради случаи на коронавирус.

🔘 Държавата ще дава по 1000 лв. допълнително възнаграждение на медиците на първа линия, които се борят с коронавирусната пандемия у нас.

🔘 Коронавирус: Хигиена по време на пандемия - Как да се предпазим и да повишим личната си хигиена, полезни съвети на специалистите за дезинфекциране на дома ви.

🔘 Колко скъпи могат да бъдат медицинските консумативи и лекарствата?

🔘 КЗП: Не отменяйте, а отлагайте планираните почивки.  Ако започнете в момента да си търсите парите, ще предизвикате фалити, заяви Димитър Маргаритов.

🔘 Идеи за забавления с децата, докато стоите вкъщи

🔘 Как се лекува коронавирус – описанието на началника на инфекциозната клиника във ВМА

🔘 На телефонен номер 02 807 87 57 информация можете да получите от лекар епидемиолог.

🔘 На телефон 112 може да научите какви ограничения налага здравното министерство.

🔘 Всички, които се завръщат от рискови дестинации, минават задължително 14-дневна карантина. На Терминал 1 вече има отделен коридор за пристигащите от тези държави. Термокамери по летищата и засилени мерки по сухоземните граници допълват превенцията срещу заразата у нас. Справка какво да правите при завръщане от чужбина ВИЖТЕ ТУК! МВнР вече препоръча засега да не се пътува никъде в чужбина.

🔘 При регистриран болен в самолет, за контактни пасажери се приемат всички пътници, които са били на местата около болния. Под наблюдение обаче се поставят и останалите пасажери.

🔘 От 25 февруари всички пристигащи от Италия или Китай попълват анкета с лични данни. Бланките ще бъдат раздавани на стюардесите, за да се попълват още в самолет. На страницата на Софийската районна инспекция има и онлайн формуляр, който дава QR код, който в последствие ще трябва да се показва на властите на летището или на граничния пункт. Информацията от анкетите, ще достига до личните лекари през РЗИ-тата по места. В информацията се изисква - три имена, ЕГН и личен лекар.

🔘 Пътят на пациента: При съмнения за заболяване - висока температура, кашлица, болка по мускули и стави, болка в гърлото или сухота. Първият контакт с личния лекар се извършва по телефона. При домашна карантина се поддържа ежедневна връзка по телефона с личния лекар. Ако има нужда, медикът осигурява специализиран транспорт до лечебното заведение по райони и се поставя под карантина, започва лечението. При нужда гражданите, които нямат личен лекар и/или не са здравноосигурени, трябва да потърсят съдействие от Районните здравни инспекции (РЗИ) по местоживеене. 

🔘 По преценка на личен лекар се издава болничен за времето на карантината. При доброволна карантина личният лекар ще може да издава болничен, след препоръка от Здравната инспекция по местоживеене и потвърждение, че пациентът е бил в континентален Китай или Италия.

🔘 Заради втората грипна вълна в страната с грип тип Б "Виктория", здравните власти съветват да се приемат средства за повишаване на имунната защита, които не предпазват от заразяване, но повишават устойчивостта на организма.

🔘 БСК стартира "Е-борса за взаимопомощ"

🔘 По решение на премиера от държавния резерв се деблокираха 100 000 л спирт и дезинфектанти, които да покрият липсите в страната. В резерва има 400 000 л, по думите на премиера.

🔘 77 млн. лв. има във Фонда за бедствия към Министерския съвет, правителството може да осигури още 50 млн. лв. Със средствата трябва да се осигурят всички препоръчани мерки и решения на Кризисния щаб.

🔘 Кризисният щаб към правителството дава актуална информация всяка сутрин в 08:00 ч. и в 17:00 ч. следобед.

🔘 България ще получи общо €812 милиона от обявената от ЕС сума за борба с коронавируса, става ясно от разчетите за страните членки.

Ваксина и лечение 

🔘 Към момента се работи по създаването на ваксина. Очаква се да има ваксина, която да се ползва масово от пациенти, най-рано през 2021 година. Една се разработва в Италия, друга в САЩ.

🔘 Няма специфично лечение за това заболяване, така че подходът, използван за лечение на пациенти с инфекции, свързани с новия коронавирус, е за лечение на клиничните симптоми. 

🔘 Според китайски учени, участвали в лечението на болни от пневмония, причинена от COVID-19 (пневмонията се нарича SARI - severe acute respiratory infection) болният трябва да се лекува с големи дози витамин С интравенозно. Препоръките за дозиране варират в зависимост от тежестта на заболяването, от 50 до 200 милиграма на килограм телесно тегло на ден до колкото 200 mg / kg / ден. Тези дози са приблизително 4 000 до 16 000 mg за възрастен. Специалистите вярват, че при пациенти с тежка пневмония и критично болни пациенти лечението с витамин С трябва да се започне възможно най-скоро след приемането им. Цялото изследване.

Цялата информация от Live блога от вчерашния ден четете тук

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес