Различни цени на клиничните пътеки според вида на болницата обмисля здравното министерство като мярка срещу продължаващото трупане на дългове на лечебните заведения. В момента държавните и общинските болниците дължат над половин милиард лева.
Близо половината от задълженията са просрочени. Най-много са към търговците на медикаменти и консумативи.
Болницата с най-големи задължения е пловдивската „Св. Георги". В челната тройка са и столичната „Александровска” и варненската „Св. Марина".
Към момента „Александровска” дължи близо 30 милиона лева.
„Нуждата от ремонт е изключително належаща. За съжаление, финансовото положение не позволява това да се случи”, коментира доц. Мария Стаевска, лекар в клиника по специалист по клинична алергология в УМБАЛ "Александровска".
Общите задълженията на болницата са 30 милиона лева, от които 8 са просрочени. Дълговете били натрупани от заеми за модернизирането на апаратурата и от недофинансирането на клиничните пътеки.
„Моите задължения са в две посоки: да не допусна недостиг в леченито на пациентите, тоест там компромис не се прави, нито с медикаменти. И да не допусна служителите да страдат да си получават заплатите на време”, заяви директорът доц. Костадин Ангелов.
Здравното министерство има идея да бори задълженията на болниците с разделяне на остойностяването на клиничните пътеки.
„Когато се види от ниво болница - областна, университетска, общинска и т.н., ние ще видим има ли разлики за самата себестойност. Хората, които работят на по-високо ниво, влагат повече, това да бъде овъзмездено”, смята зам.-министърът Бойко Пенков.
Министерството смята да увеличи приходите в болниците, като отдаде под наем или продаде неизползвани сгради, собственост на лечебните заведения.