Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МЗ призна за чиновническа немарливост при лечението на деца, но не била тяхна

17 ноември 2015, 18:00 часа • 5723 прочитания

Твърдението, че „държавата убива деца“ е силно осъдително защото държавата, в лицето на това правителство и това министерство, полага максимални грижи за децата. Подобен тип публични изказвания са израз на притеснение, те са опит за рекет на държавна институция. Те показват страх от това, че в един момент се опитваме да погледнем какво се върши и как се върши. Това е страхът от прозрачността. Тогава идват обвиненията и то безпочвени. Това заяви на извънреден брифинг на здравното министерство (МЗ) зам.-министърът на здравеопазването Бойко Пенков.

Изявлението дойде след обвинение на Красимира Величкова, член на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца в чужбина, че "Българската държава е взела съзнателното решение да убива деца по бюрократични причини". Причината за изказването е, че според Обществения съвет МЗ действа бюрократично и ненужно усложнява нещата.

По думите на Пенков бюджетът на Фонда за лечение на децата в чуждбина през миналата година е бил 6,230 млн. лева, а през тази година - 12 млн. лева т.е. два пъти повече. "Това е чиновническото отношение на държавата! По този начин ли убиваме, като се мъчим да намерим финанси, за да се лекуват децата там където трябва и когато трябва", попита Пенков.

При планирани 12 млн. лв. бюджет на Фонда за тази година – до момента са изхарчени за лечение и командировъчни на родители 8,5 млн. лв., предстоят разплащанията на още 2,9 млн. лв. Същевременно прогнозата на Фонда е, че до края на годината ще трябват общо 12,5 млн. лв. Това означава половин милион лева повече от предвиденото. В момента финансовата дирекция преструктурира бюджета на министерството, така че тези пари да бъдат намерени. Няма да има неудовлетворено искане, обеща Пенков.

Забавяне на средства

Здравното министерство е превело в намален размер субсидията на фонда за октомври, а за ноември изобщо не е плащало. Заради това фондът бави плащания към чужди клиники в размер на 1,8 млн. лева и те могат да откажат да приемат български деца.

Здравният чиновник в лицето на Пенков все пак призна, че има известно забавяне при изплащането на средства към лечебни заведения в България и чужбина. За това обаче била виновна чиновническата немарливост, не обаче и в екипа на здравното министерство. Поискани са протоколи от заседанията на Обществения съвет на Фонда, които се явяват разходен документ. Документите са изискани през октомври, а едва днес (17 ноември), след напомнителни писма, тези протоколи като верифициращ разходен документ бяха предадени в МЗ. Оттук- нататък няма никакви проблеми да се преведат парите, обясни Пенков.

Общественият съвет обаче демонстрира съвсем друга гледна точка и показа дори кореспонденция относно протоколите, съгласно която нещата стоят по друг начин. От писмата личи, че протоколи са предавани и през октомври.

Равносметката на МЗ за свършената работа

- От 1 януари 2015 г. са премахнати лимитите за трансплантации. Преди това, знаете какво беше, определено ниво на пари, другите се събират през кампании, в които и Вие участвахте, посочи Пенков.

- От 1 август коригирахме парите за плащания на костно-мозъчни трансплантации в България – двойно се увеличиха парите, така че да може колегите, които работят в костно-мозъчната хематология да бъдат спокойни, каза зам.-здравният министър.

- От 1 септември правителството и държавата осигуриха 2 млн. лв. до края на годината по Програма „Майчино и детско здравеопазване“.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес