ВМА вече няма дългове. Това заяви пред журналисти началникът на ВМА бригаден генерал професор д-р Венцислав Мутафчийски.
В киносалона на Военномедицинска академия се проведе Общо събиране на личния състав на болницата. Това е първото събрание на новоназначения началник на ВМА.
„Въпреки че 10 месеца изпълнявах длъжността временно изпълняващ трябваше да се даде кратък отчет за това, което е свършено през тези месеца. Повечето хора очакваха да чуят какво ще става от тук нататък. Сигурен съм, че това ги вълнуваше и затова изложението ми беше насочено към това какво да очакват колегите от тук нататък“, каза началникът на лечебното заведение.
„За повечето беше ясно, че вече ВМА няма дългове. Има една финансова стабилност, която в момента е чудесна, защото и първите три месеца също не води до генериране на дългове. Тази тенденция е от поне последните 2 години, че генерираме приходи в плюс, което ни даде и възможност да изплатим оперативните ни дългове от май месец миналата година досега. Когато ген. Петров отстъпи от тази длъжност задълженията на ВМА бяха някъде около 16 млн. лв.“, уточни професор д-р Венцислав Мутафчийски.
„Не е имало и пари, които да са давани оттук и оттам, и ние излязохме на нула. Това са наши собствени средства. Това е финансовият резултат за 10-месечния период“, допълни той.
Отделно ВМА, по негови думи, има и постижения в областта за привличане на нови кадри, закупуване на нова апаратура. Вече три от периферните й болници са снабдени с чисто нови маркови скенери, предаде БГНЕС.
„Ние не си позволихме през нито един период от тези трудни години да свалим качеството на обслужването ни, да направим компромис с консумативи, лекарствата или с обема на вложените ресурси в един болен. Просто оптимизирахме дейността. Винаги в най-богатите държави, когато се коментира лечението на даден болен се коментира как разходваните средства могат да дадат добри резултати. Ние се опряхме изцяло на опит от цивилизованите страни“, поясни началникът на ВМА.
Проф. д-р Венцислав Мутафчийски подчерта, че лечебното заведение има повече приходи с около 8 млн. лв.
Той поясни, че просто вече болницата работи по ясни правила. „В центъра на основните акценти в нашата дейност е запазване на тази финансова стабилност – ако може да увеличим приходната част. Имаме рестрикции с т.нар. лимити, но все пак има механизми, по които да се увеличат тези приходи, да се намали разходната част в разумни граници, защото това би ощетило нашите пациенти, би поставило предизвикателство пред нашите лекари да се чувстват неудобно да работят с нещо, което вече са свикнали да работят. Не бих искал да ги поставям в такива нови ситуации“, призна Мутафчийски.
Той коментира, че има пълно разбиране по този въпрос, но има нужда от оптимизация и много се радвал, че повечето от началниците на клиники подхванали тази идея.
„Колкото и да е командирска моята длъжност не смятам да налагам командирски подход. Ние смятаме да печелим съмишленици в нашите идеи. Без хората, на които сме поверили да управляват клиниките, не може да направим нищо. Затова основата е да печелим съмишленици в осъществяване на идеите си“, категоричен бе шефът на ВМА.
Той обясни, че всеки един от началниците на клиники има задължение до средата на другия месец да представи своя финансов, лечебен и учебно-научен отчет на ръководството на ВМА. Освен това на среща ще бъдат обсъдени и идеите на всеки началник на клиника и какви са вижданията им за развитието и оптимизирането на дейността на клиниката.
„Има клиники, които са малко заспали в тази област. Искаме да уточним инвестиционните си проекти във връзка с развитие на нови технологии, вкарване на нови видове лечения и за изграждането на школа, каквато е школата на проф. Кацаров, проф. Владов, проф. Салтиров. Това са моделите към, които ще се стремим във всяка една от клиниките във ВМА. Това са клиники, които са на европейско и световно ниво, и по отношение на качеството на продукта, и на техниката, която използват, и уменията, с които разполагат. Те са признати в европейски мащаб, не говорим за републиканско ниво“, посочи Венцислав Мутафчийски.
От друга страна той коментира, че болницата е преизпълнила лимита си по Касата. „Откакто имахме министър и управител на НЗОК ни се влошиха отношенията с тези две институции, не защото касае лично отношение, а защото всяко действие или бездействие, би било изтълкувано като пристрастие. Имахме пълно разбиране, но тази конфигурация не беше полезна за ВМА. Възлагам повече надежди на следващата конфигурация“, призна началникът на лечебното заведение.
Не на последно място той съобщи, че предстоят и ремонти на клиники, като на един от полуетажите, който към момента е свободен, ще бъде изградена модерна онкологична клиника. Общо броят на полуетажите, които не са ремонтирани, са 11, плюс операционния блок. ВМА е включена и в програма за обновяване на спешните центрове и половината от спешния център ще бъде обновен по нея, а другата половина от ремонта ще бъде със средства на болницата.