Имало е 9 сигнала за случаи на меланома при пациенти, които са приемали лекарства с активна съставка валсартан и които са подадени до Европейската база данни за съобщения за подозирани нежелани лекарствени реакции. Това казва Европейската агенция по лекарствата (EMA) в електронно съобщение до бившия ръководител на кожна клиника в МВР болница проф. д-р Георги Чернев.
Actualno.com се запозна със съдържанието на имейла от EMA, след като в официален отговор от здравното министерство (МЗ) до Actualno.com от министерството коментираха какво прави държавата след сигнали на проф. Чернев и асистентите му относно потенциално канцерогенни лекарства за хипертония (т.нар. сартани). "Европейската база данни за нежелани лекарствени реакции, която съдържа над 15 000 000 съобщения (включително всички български съобщения), до този момент не е разглеждала сигнал за връзка между сартани и поява на меланом", пише в официалния отговор на здравното министерство до Actualno.com. Съобщението на МЗ до Actualno.com е получено на редакционната поща на 9 юни, 2020 година, докато разясненията на EMA към проф. Чернев са изпратени на 17 октомври, 2018 година!
От EMA уточняват, че само един доклад за такъв случай т.е. доклад, подаден от проф. Чернев, не може да даде достатъчно данни за причинно-следствена връзка и затова EMA съветва професора да представи своите данни пред Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) в България и така информацията да влезе в Европейската база данни за безопасност на лекарствата. "За съжаление, EMA не може да получава директно доклади за предполагаеми неблагоприятни лекарствени ефекти", пишат от европейския орган до проф. Чернев.
Твърденията и отговорите на министър Кирил Ананиев (по времето, когато са зададени въпросите, Ананиев все още беше здравен министър, но официалните отговори не са подписани от него) са манипулативни и неверни, коментира проф. Чернев разминаването между информацията от EMA и от МЗ. Той обръща внимание на това, че отговорът на МЗ до Actualno.com е даден далеч след като EMA е разяснявала подробности пред самия него по темата.
"Това твърдение (бел. ред. – на здравно министерство) лично за мен е невярно и той (бел. ред. – Кирил Ананиев) дължи обяснение на българските граждани в полза на кого манипулира или прикрива тази информация", заяви проф. Чернев, който уточни, че отговорът на EMA касае само валсартан, а не всички видове сартани т.е. потенциално може да има и повече сигнали за ракови случаи.
Пълният отговор от страна на здравно министерство относно темата със сартаните можете ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК!
Другите аргументи на проф. Чернев защо не вярва на отговора от МЗ може ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК!
Какво казва проф. Чернев за сартаните и потенциалния им канцерогенен ефект може ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК!