Обявяваме нова обществена поръчка за информационно-комуникационната система на Спешната медицинска помощ, консорциумът, който досега я поддържаше спира работа, поради изтичане на договора, но оперативната медицинска дейност няма да пострада.
Това заяви на брифинг зам.-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков по повод писмото на ДЗЗД „Консорциум електронно здравеопазване” от 8-ми август 2017 г., изпратено до министър Николай Петров, с копие до премиера Бойко Борисов.
В него те съобщават, че поради изтичането на договора между тях и министерството на здравеопазването за осигуряване на комуникационната свързаност, поддръжката на информационно- комуникационните системи и системата за проследяване, оперативен контрол и управление на автопарка от реаномобили на Спешна медицинска помощ, пет дни след датата на писмото започват поетапно спиране на дейностите. Договорът е изтекъл на 22 юли т.г. и за времето след това от консорциума обясняват, че на своя отговорност и за своя сметка са продължили да извършват дейностите.
Но въпреки отправените от тях предложения за временно продължаване на договора до сключване на нов от страна на министерството не са предприети никакви конкретни действия. По тази причина дружеството няма възможност да продължи да финансира безвъзмездно изпълнението на дейностите, тъй като разходите за това са значителни и го поставят в неблагоприятна търговска позиция.
"За последните 3 години на консорциума са платени малко над 5 млн.лв. за поддръжка, което означава около 180 хил.лв. на месец", уточни д-р Ненков.
Има изградена и функционираща паралелна система за свързаност между екипите, ЦСМП и тел. 112, което гарантира, че няма да има забавяне на линейки, проблеми при предаването на адреси или какъвто и да било риск за здравето и живота на пациентите, посочи зам.-министъра и допълни: Във всички ЦСМП са налични и функционират архивиращи системи за приети и отработени сигнали. Категоричен съм, че сътресения няма да има - на практика до подписването на нов договор ще върнем стария режим, по който екипите са работили преди 2009г.
Най-страшното, което може да се случи, обясни още д-р Ненков, е временно адресите да бъдат писани на ръка. Това по никакъв начин не може да забави пристигането на екипите до адрес, категорични са директорите на всички центрове за спешна помощ в страната, с които Ненков се срещна по-рано днес. На двете срещи - с шефовете на ЦСМП и с медиите - присъства и директорът на Дирекция "Национална система 112" инж. Цветомир Цеков.