Да се въведе потребителска такса за преглед на дете, както има такава и за възрастните. Тя обаче да се плаща от държавата, не от родителите. Това поискаха от Българския лекарски съюз (БЛС) още вчера (12 май) на извънредния си национален събор в Обзор.
Лекарите посочват, че сега педиатрите не получават нищо за прегледите на деца. Приходите им от НЗОК са т. нар. капитация - сума за всеки пациент, когото имат в листата си. Извън това обаче джипитата педиатри не получават други средства. Само специалистите имат допълнително финансиране по линия на направленията, с които едно дете е било пренасочено към тях.
"С промените преди 20 години се въведе потребителска такса за преглед при личен лекар и специалист. Още тогава обаче е определено, че тези, които работят с деца, няма да получават такава такса, което е и една от причините днес да има отлив и липса на интерес към специалността, включително цели педиатрични практики стоят свободни, защото няма кой да работи в тях. Въвеждането на потребителска такса за преглед е част от отношението към лекарите педиатри, които искаме да задържим”, коментира председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред в. "24 часа". Той обясни, че лекарите не искат таксата да се поема от родителите, а от държавата. Конкретни искания за размера ѝ няма, но дори да е 1,90 лв., колкото е за пенсионерите, е стъпка напред, коментира още д-р Маджаров.
Делегатите на събора подкрепиха протеста на лекарите от детската болница "Проф. Иван Митев" за по-високо заплащане и отпадане на лимитите за лечение на деца. Лекарите дадоха мандат на ръководството на БЛС да започне преговори със здравната каса още днес. Очакванията им са по-добрите условия за лечение на децата да влязат в сила от 1 юни.
С икономиите от бюджета за болничната помощ за тази година да се изплатят и 153 млн. лв., натрупани от надлимитната дейност на здравните заведения, настояват още лекарите.