Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Лекари в помощ на пациентите": Метаболитен синдром (ВИДЕО)

27 януари 2024, 08:10 часа • 6029 прочитания

В последните години в медицинските среди и сред пациентите все по-често се споменава понятието „метаболитен синдром”. Именно затова в днешната рубрика на Actualno.com - "Лекари в помощ на пациентите", с доц. д-р Весела Карамишева ще поговорим на тази много актуална и важна в наши дни тема.

Какво представлява?

Изучаването и употребата му в клиничната практика се налага от факта, че в редица държави все по-голяма част от населението е с наднормено телесно тегло и води заседнал начин на живот. Това от своя страна е причината и за нарастващия брой на хората със сърдечно-съдови заболявания, инфаркти и инсулти. Националният институт на Съединените щати по сърдечни, белодробни и кръвни заболявания (NHLBI) определя метаболитния синдром като група от условия, които взети заедно повишават риска от коронарни болести, диабет, инсулт.

ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Приложението на урофлоуметрията (ВИДЕО)

Данни на Световната здравна организация (СЗО) от 2021 г. сочат увеличаващ се брой на хората с наднормено тегло и затлъстяване. Представени са следните изводи:

  • Затлъстяването в световен мащаб се е увеличило трикратно от 1975 г .
  • През 2016 г. повече от 1.9 млрд. души на и над 18 годишна възраст са с наднормено тегло. От тях 650 млн. са със затлъстяване.
  • По-голямата част от световната човешка популация живее в страни, в които наднорменото тегло и затлъстяването са по-честа причина за смърт от недохранването.
  • Над 340 млн. деца и юноши между 5 и 19-годишна възраст са с наднормено тегло или затлъстяване

Причината за натрупването на излишни килограми е енергийният дисбаланс между приетите с храната и изразходените при физическа дейност калории. Най-точен показател за класифициране на теглото на пациентите, независимо от пола и възрастта, като нормално, поднормено или наднормено, е индексът за телесна маса (ИТМ). Той представлява отношение на теглото на пациента в килограми, разделено на квадрата на неговия ръст в линейни метри. Според СЗО нормалното тегло се определя като ИТМ между 18.5 и 24,99. Поднормено тегло се наблюдава при ИТМ под 18.5. При наднормено тегло стойностите на ИТМ са между 25 и 29.9. Стойности над 30 се приемат като затлъстяване.

Критерии за поставяне на тази диагноза?

Това е съвкупност от най-опасните сърдечно-съдови рискови фактори, а именно

  • захарен диабет или повишена кръвна захар на гладно
  • затлъстяване в областта на корема
  • повишени нива на холестерол
  • повишено артериално налягане

За окончателно поставяне на диагноза е необходимо присъствие на поне три компонента.

ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Предтерминно раждане

Най-честите рискови фактори за развитие на метаболитен синдром, включват:

  • Възраст - с възрастта е установена повишена честота на синдрома, особена в менопауза.
  • Генетика
  • Наследствените фактори и фамилната анамнеза за затлъстяване, диабет и високо кръвно налягане са много силен фактор. Направени са проучвания върху близнаци, осиновени хора и роднини и е установено до 60% зависимост. Освен това при някои етноси като афроамериканците и американците с мексикански произход по–често се открива МС. Жените с афроамерикански произход имат 60% по-голяма вероятност да развият МС спрямо мъжете.
  • Лична или фамилна история за захарен диабет- с повишен риск за развитие на МС.
  • Тютюнопушене и честа употреба на алкохол
  • Заседнал начин на живот

Забързаният начин на живот, професионалната реализация и съвременните средства за придвижване водят до ограничаване на времето и възможностите за физическа активност. Като рискови се смятат - повече време в легнало положение, гледане на телевизия, използване на компютърни или мобилни устройства. Установено е, че хора прекарващи повече от 42 часа на седмица в седнало положение имат неколкократно по-висок риск.

  • Безсъние и липса на почивка може да доведе до стрес и в последствие да повиши честотата на затлъстяване и диабет
  • Диета с преобладаващи мазнини
  • Стрес - продължителни стресови ситуации в семейство, работна среда, здраве 
  • Финансово състояние и приходи - метаболитният синдром е много по-често срещан в общества с по-високо социално и икономическо състояние в сравнение с бедни и ниски социални слоеве.

Може ли да се предпазим от това състояние?

Няма еднозначно решение на този проблем. Съществуват голям набор от фармацевтични препарати за лечение. В съвременните програми се залага на намаляване на рисковите фактори и приложение на естествени продукти. 

Начин на живот

Това е първата стъпка в промяна на личните навици и обичайни действия. Намалете часовете,прекарани пред телевизора или в леглото. Организирайте групови занимания и събирания предимно на открито, намалете използване на транспортни средства.

ОЩЕ: "Лекари в помощ на пациентите": Кои специалисти трябва да посетим при бременност

Намаляване на калорийния прием

Много е лесно за препоръка, но най-трудно за изпълнение. Драстичните диети са трудно изпълними, понякога се затрудняват от икономически, социални и финансови фактори.

Като начало е добре да се започне с намаляване на количеството - не изяждайте всичко и оставете част от ястието, намалете броя ястия. Пропуснете десерта или изберете по-малко калорийния вариант. Намалете сладките сокове и газирани напитки. Заменете ги със свежи напитки, чай или вода. Намалете сосовете и салатния дресинг и не поръчвайте допълнително. Ограничете приемът на мазнини - не добавяйте масло на сандвича или отстранете тлъстините от месото. Избягвайте колбаси.

Увеличете броя на храненията за сметка на количеството

Прием на естествени, натурални продукти

В последните години концентрацията е върху натурални биоактивни продукти, витамин С, омега-3, ненаситени мастни киселини, антиоксиданти, съдържащи се в растения, цитрусови плодове (лимон, портокал), червено вино, зехтин.

Вредни навици

Отстранете вредните навици - тютюнопушене, алкохол. Изключете червените меса и добавете риба, фибри, ядки.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес