Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой всъщност е новият шеф на Фонда за лечение на деца?

21 април 2016, 15:25 часа • 25633 прочитания

Изненадващо бързо, за разлика от предишни случаи, беше назначен нов директор на Фонда за лечение на деца в чужбина. Неговото име е проф. Владимир Пилософ. Кратка справка сочи доста спорни моменти в биографията на Пилософ, въпреки името му като специалист. Ето с кого е заменен арестуваният вчера д-р Павел Александров.

Проф. д-р Владимир Пилософ е роден на 30 март 1945 г. в гр. София. Израснал е във Франция. Дипломирал се е и е специализирал в Медицинска академия в София. Завършва медицина в МУ, гр. София през 1968 г. През 1975 г. специализира във Франция, както и в Германия като стипендиант на фондация Александър фон Хумболдт през 1983 г. Има признати три специалности: педиатрия (1977), детска кардиология (1980), социална медицина и здравен мениджмънт (2005). От 1970 г. работи в Националната кардиологична болница. Започва като стажант-асистент, минава през всички степени и понастоящем е професор по педиатрия. Бил е два мандата изпълнителен директор на Националната кардиологична болница – през 2002-2005 г. и 2010-2013 г. През 2005 г. тогавашният министър на здравеопазването Радослав Гайдарски уволнява Владимир Пилософ от поста изпълнителен директор на Националната кардиологична болница.

През 1965 година Пилософ е вербуван като агент-осведомител от Държавна сигурност, като досието му е унищожено през 1990 г., сочи справка в desebg.com. През 1990 г. досието му е унищожено.

Пилософ е известно име в една най-доходоносните в сферата на здравеопазването, а именно – ваксинопрофилактиката. По негова инициатива има намерение да бъде създадена Национална програма за оптимизиране на ваксинопрофилактиката. Негова идея е и договорите за ваксините да се сключват 2 години преди тяхната доставка. В момента търговете се правели година за година и това не било добра практика. Според Пилософ е нужно да има дългосрочни договори - от 3 до 5 години. Причината - цикълът на производство на ваксини от големите фармацевтични компании.

На 19 февруари т.г. е била проведена организирана двудневна работна среща, водена от от проф. Пилософ на тема: „Ваксините - ефективен инструмент на общественото здраве.“ На нея присъства представител на GlaxoSmithKline, като се обсъждат такива въпроси като сътрудничеството на Професионалните сдружения, индустрията и държавните органи – постигане на трудния баланс – представители на МЗ, индустрия и професионални сдружения.

Освен това, на 25 март т.г. професорът изказва мнение, че: "Националната здравна карта... поставя ред в системата, затова няма основателна причина да се организират лекарски протести."

По-ранни данни сочат, че преди много години известен английски детски сърдечен хирург идва у нас с амбицията да развие детската кардиохирургия и като начало дарява 15 000 долара. За времето това са много пари, с които може да се направи не малко. И то се прави. С дарението се създава фондация на негово име, наречена “Детско сърце - Мартин Елиот”. Англичанинът възлага управлението ѝ на доц. Пилософ - детски кардиолог. Според доцента с особена фамилия точният му статут на управляващ не е толкова важен. Важното било, че фондацията направила “доста нещица” за развитието на детската кардиология. С нейни пари един куп негови колеги се разходили тук и там по конгреси, международни семинари и пр., ако се вярва на доц. Пилософ.

Интересното е, че в устава и целите на тази фондация има клауза, която дава възможност да се създаде и частен кардиологичен медицински център - пионер в областта на комплесните и разнообразните специализирани изследвания. Такива в България тогава все още няма. Така на бял свят се появява Медицинският център “Анимакор” ЕООД, който първоначално се разполага на територията на Националния сърдечносъдов център, чийто директор тогава е доц. Пилософ, и е собственост на фондация “Детско сърце - Мартин Елиот”. Въпросният Медицински център “Анимакор” ЕООД след това се трансформира в едноименния “Анимакор” ЕООД. Разликата между двата медицински центъра вече е в това, че собственик на сто процента от капитала е доц. Владимир Пилософ, пише тогава БЛИЦ.

Скандали има и свързани с името на сина му Борис Пилософ. Някои от фирмите му дължат десетки милиони левове ДДС на бюджета. Името му се  свързва с това на Румен Николов-Пашата, когото назначава за свой служител. Борис е съпруг на фолкпевицата Рени, която преди години бе хваната със 140 000 лв. неплатени данъци, пише 168 часа.

По-малкият брат на Борис Пилософ Аспарух е бил част от политическия кабинет на Румен Овчаров като министър на икономиката.

В началото на 2011 година братята Пилософ основават Българо-израелска финансова компания с предмет на дейност отдаване на парични заеми и консултантска и посредническа дейност.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес