В допълнение на разпространената от Министерството на труда и социалната политика(МТСП) информация за възможностите на трудовото законодателство за създаване организация на работата, която да минимизира риска от заразяване на персонала, Главна инспекция по труда(ГИТ) напомня на работодателите, че следва да разпишат предприеманите мерки в оценката на риска, съобщиха от ГИТ.
При нововъзникнал риск работодателите имат задължение да допълнят оценката на риска по работните места, в случая от разпространение на коронавируса, както и да разпишат мерки минимизирането му. Мерките, които следва да са съобразени с предписанията на здравните органи, са насочени в две направления: организационни и технически. В оценката на риска и разписването на мерките трябва да участва лекарят от Службата по трудова медицина, с която предприятието има договор. Задължението както за разписването на мерките, така и по контрола за тяхното изпълнение, е вменен на работодателя.
Част от организационните мерки са свързани с:
- Оценяването на риска от евентуална зараза. Нивото на този риск зависи в голяма степен от големината и дейността на предприятието, например дали има струпване на голям брой работници в едно помещение, дали се обслужват външни клиенти, дали е възможно прилагане на работа от разстояние и др.
- Информиране на работещите за риска и прилаганите мерки за защита в предприятието, включително и провеждане на извънреден инструктаж.
- Създаване на ред за информиране на всички работещи в случай на заболяло лице, с което те са били в контакт.
- Ревизиране на работните процедури с оглед минимизиране на необходимите, присъщи на дейността контакти както с външни лица, така и между работещите.
- Определяне на лицата, за които, предвид служебните им задължения, контактите с потенциални вирусоносители не могат да бъдат ограничени. Целта е спрямо тях да бъдат приложени специфични технически мерки за защита, в т.ч. осигуряване на лични предпазни средства.
- Да се определи ред за почистване и дезинфекциране на работните места и санитарните възли.
- Въвеждане на физиологичен режим на труд и почивка, позволяващ по-чести почивки за прилагане на хигиенни мерки, включително дезинфекциране на работните помещения. Използване на възможностите на законодателството за работа от вкъщи, когато дейността позволява, и др.
- Разработване на специални писмени инструкции/указания относно процедура, която следва да се прилага в случай на контакт с лице, за което е установено, че е вирусоносител.
- Ревизиране на списъка с работните места и видовете лични предпазни средства за защита от биологичен риск.
- Определяне на ред за съхраняване и унищожаване без риск на използваните лични предпазни средства, включително и работно облекло, които са били в контакт с вирусоносител.
Част от техническите мерки са:
- Осигуряване на дезинфектанти и измиващи препарати, включително средства за измиване на очите и/или антисептични средства за кожата.
- Осигуряване на подходящи лични предпазни средства, като маски за защита на горните дихателни пътища, при необходимост - защитни ръкавици, и др.
- Осигуряване на специални контейнери за съхранение на използваните личните предпазни средства и използваните хигиенни материали.
Подробни законодателни изисквания за защита от биологични агенти, в т.ч. специфични за лечебните заведения, са разписани в Наредба № 4 от 14.10.2002 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на биологични агенти при работа (обн., ДВ, бр. 105/2002 г.) и НАРЕДБА № 3 от 08.05.2013 г. за утвърждаването на медицински стандарт по превенция и контрол на вътреболничните инфекции (обн., ДВ, бр. 43/2013 г., в сила от 11.05.2013 г.), напомнят от ГИТ.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 13 март