Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гергана Николова: Изолаторът е като карцер, но маски трябва да се носят

14 септември 2020, 07:45 часа • 3125 прочитания

Повечето мерки за справяне с пандемията в училище са балансирани и ще трябва да научим децата да носят маски. Но има и такива, с които се прекалява - като "изолационните стаи" за учениците със съмнение за коронавирус. Те могат да бъдат приети като наказание и да доведат до психична травма. Това каза пред БНТ Гергана Николова - личен лекар и педиатър.

"Това ми звучи на мен лично като карцер. За мен е прекалено. Има сестрински кабинет, лекарски кабинет, където това дете може да изчака идването на родители. Това едно дете да бъде поставено в изолатор, ще бъде като наказание. Много е важно да не навредим психиката", категорична е д-р Николова.

Според нея не бива да се пренебрегва именно психическото здраве.

"Доказано е, че най-добрият ефект е носенето на маска и от двете страни. Да, навън по някакъв начин трябва да има носене на маски. Голямо е предизвикателството", заяви специалистът.

В повечето училища децата ще са навън, ще играят и там няма да има нужда да носят маски, за което се притесняват родители.

"(Децата, бел. ред.) трябва да се научат, че ако маската падне на земята, не бива да се слага. Ако падне на земята – няма смисъл да я слагат. Ако ще си разменя маската с Иванче, няма смисъл отново", подчерта д-р Николова.

Педиатър добави още, че е важна хигиената. Напомни, че процентът на заболели деца е малък.

Но сега е времето за ваксина срещу сезонния грип, защото никой не може да гарантира какво ще се случи, когато коронавируса се срещне с него. Затова тя призова от ефира на btv за по-бързо осигуряване на противогрипни ваксини.

Обичайно е последната седмица преди 15 септември да има повече деца пред кабинетите за извършване на профилактични прегледи, обясни още д-р Николова пред БНТ. Тя посъветва хората предварително да се свържат със своя доктор, за да не се получава струпване пред кабинетите.

"Срокът за предаване на профилактичната карта не е както беше 7 дена след 15 септември, а е удължен с 1 месец. Министерството удължи срока на действие на кръвните изследвания, няма да бъдат само 1 седмица.", подчерта тя.

Картата може да не бъде предавана лично от родител, а да бъде изпратена по електронна поща, но е предизвикателство, тъй като личните лекари трябва да имат точна информация за учебното заведение на децата.

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес