Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фондът за лечение е осъден за отказ да финансира терапията на дете

29 март 2017, 17:30 часа • 943 прочитания

Административният съд в София осъди Фонда за лечение на деца заради отказ да финансира лечението на четиригодишният Емил Каров с тежкото онкологично заболяване на костите – Сарком на Юинг.

Заради по-добрите прогнози и опит в лечението на това заболяване в чужди клиники семейството се обръща към Фонда за лечение на деца и клиника в Хайделберг, Германия. Фондът обаче бави и отлага решението, а в последствие издава отказ, който е оспорен от родителите на детето, което междувремнено заминава с набрани чрез дарения средства за лечение в Турция.

Отказът се базира на становищата на водещи български експерти. Според българските лекари лечението трябва да започне у нас с химиотерапия, а впоследствие да се решава как да продължи. Детето се нуждае от няколко етапа лечение - неоадювантно химиолечение, ортопедична операция, лъчелечение и химиолечение и автовложна трансплантация.

Националният консултант по детска онкохемотолигя посочва, че при комплексно лечение има шанс за пълно излекуване, като част от етапите могат да се осъществят тук, а за друг като например операцията няма изразена категорична позиция, че това може да стане у нас, предаде Mediapool.

Сега съдът решава, че отказът е немотивиран и се произнася, че решението трябва да бъде отменено, а фондът да се произнесе отново по случая. При новото решение фондът трябва да се мотивира, като конкретно изложи мотиви може ли в България да се извърши цялостно комплексно лечение, в кое лечебно заведение конкретно всеки един етап от лечението може да се осъществи и какво е значението на извършването на комплексното лечение в едно лечебно заведение.

Според съда становищата на български лекари не очертават ясния път на пациента от началото до края на лечението. Също така съдът не е убеден равностойно ли е предлаганото у нас лечение на комплексно лечение в германска клиника.

Отделно протоколите от решенията на Обществения съвет на фонда са подписани от по-малко от половината членове, като се води, че във вземането на решенията са участвали повече от 2/3 от членовете на съвета.

Обяснението на фонда, дадено пред съда е, че “много трудно се събират подписите на членовете на Обществения съвет”.

Съдът обаче не приема това обяснение и посочва, че то само свидетелства за проблеми в работата на фонда.

Решението на съда подлежи на обжалване в 14-дневен срок.

Това е трето съдебно решение срещу отказ на Фонда за лечение на деца да финансира терапиите на деца при управлението на бившия директор Владимир Пилософ.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес