Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фармацeвтични компании спонсорирали български лекари с 21 млн. лв. през 2015 г.

28 юни 2016, 17:10 часа • 2300 прочитания

Фармацевтични компании са спонсорирали български лекари с 21 млн. лева през 2015 година за участието им в медицински конгреси, лекции, консултации и др.

Прякото подпомагане към лекари е в размер на 14 млн. лева, а 7 млн. лева са отишли в различни здравни организации, в това число медицински дружества по определени специалности, професионални организации, болници. Още 150 млн. лева са отишли при лекарите от клинични изпитвания.

Това сочат предварителни данни от предстоящото първо оповестяване на спонсорствата на фармацевтичната индустрия към медицинското съсловие, произтичащо от приетия през 2013 година Кодекс за оповестяване, който цели по-голяма прозрачност на връзките между медиците и фирмите. Мотото на инициативата е “Чрез прозрачност към доверие“ и цели да убеди обществеността, че във взаимодействието между лекарите и индустрията няма нищо неетчино.

По информация от компаниите 60% от спонсорираните от тях лекари са дали съгласието си имената им да бъдат огласени, съобщи Деян Денев от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, обединяваща в себе си най-големите световни производители на лекарства като “ГлаксоСмитКлайн“, “Рош“, “Пфайзер“ “Байер“, “Санофи“, “Новартис“, “Абви“, “Астра Зенека“ и др.

По неофициални предварителни данни около една трета или 10 000 от близо 30 000 лекари у нас са били подпомогнати по един или друг начин от фармацевтичната индустрия.

Денев обясни, че точна статистика за подпомогнатите лекари в момента няма, тъй като един медик може да е спонсориран от няколко компании за участие в различни събития, предаде Mediapool.

Лекарите имат право да откажат оповестяване на името им, като тогава компаниите са задължени да публикуват общата стойност на спонсорствата. Ако компания не изпълни задължението си за оповестяване, може да бъде глобена, а отказът й оповестен, съобщи Денев. На публикуване подлежат трите имена на лекаря, специалността му и сумата на спонсорството, но не и дестинацията и събитието, което е посетил.

Официалните форми на спонсорство, които подлежат на оповестяване, са поемане на разходите за регистрационни такси, път и престой на международни медицински конгреси, хонорари за изнасянето на лекции, за консултации, както и участието в клинични изпитвания.

Денев коментира, че идеята на оповестяването е да се осигури прозрачност и в същото време да се обясни, че взаимодействието между лекарите и фармацевтичните фирми е в полза на пациентите, тъй като правилното прилагане на лекарствата се нуждае от обяснение.

По думите на Денев посещаваните събития са с “висока медицинска и образователна стойност“, а екзотичните дестинации за медицински конгреси са вече оставени в миналото. В момента конгресите били съсредоточени основно в Европа и САЩ, като трудно можело събитие на европейско медицинско дружество да бъде изнесено извън Европа.

Според всички действащи морално-етични кодекси спонсорството на фармацевтичните компании е безвъзмездно и няма обвързване с изписването на конкретно лекарство от страна на лекарите, но неофициално лекари и фармацевти свидетелстват за неетични практики.

Председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Венцислав Грозев заяви, че съсловната организация стои зад инициативата за прозрачност и посочи, че това е начинът да се види, че във взаимодействието между лекарите и индустрията няма нищо лошо, срамно и комерсиално.

“Един път завинаги да спрем тези спекулации, подклаждани от недобросъвестни хора, че лекарите сме корумпирани“, каза Грозев.

В подкрепа на инициативата се изказа и председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов.

Предстои фармацевтичните компании да публикуват списъците със спонсорираните от тях лекари и организации след 30 юни.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес