Антителата не са никакъв китерий на предпазване на индивида от нова инфекция. Те са маркер, който в никакъв случай не може да бъде обективен. Това заяви пред БНТ доц. Андрей Чорбанов, ръководител на департамент "Имунология" в Института по микробиология на БАН.
Огромният брой хора, които дори прекарват заболяването, нямат антитела, каза още той.
Доказано е вече категорично, че клетъчният имунитет е този, който ни предпазва от вируса или помага ние да оздравеем, подчерта имунологът. Тестът за клетъчния имунитет обаче е скъп и няма как да се направи на голям брой хора. Все още няма бързи и евтини тестове за анализ на клетъчния имунитет, подечерта доц. Чорбанов.
Не може да се заблуждаваме, че има как да се изолираме и да нямаме досег с коронавируса. Бавното движение на вируса сред населението в световен мащаб показва, че огромният брой хора са предпазени по дефиниция. Това се дължи на факта, че много от тях са прекарали човешка коронавирусна инфекция - много близка до тази, обясни експертът.
"Не можем да очакваме 100% от хората да са предпазени", каза още доц. Чорбанов.
"Твърдо може да се каже, че ние крепим един и същ процент още от април месец и не мога да се съглася, че имаме по-висока заболеваемост", допълни той.
Не може да се каже, че се е увеличил процентът на заразените млади хора. В световен мащаб няма такива данни, подчерта експертът.
Относно ваксината той каза, че тя ще бъде необходима за рисков контингент като хора с хронични заболявания, тумор, автоимунни болести и за възрастните хора.
Той отбеляза, че много сериозен проблем е дефицитът на витамин Д, защото той играе ключова роля при развитието на автоимунните заболявания. Препоръчва нивата на витамин Д да се следят.