Идентификатора за пръстови отпечатъци, с които става приемът на пациенти в болниците блокира отпечатъка при по-възрастните хора. Преди месец в столичната болница "Св. Ана" дори са обмисляли назначаването на още един човек, който да работи на регистратурата.
Днес обаче от болницата казаха, че проблемът е преодолян и струпвания на пациенти не е имало.
Репортаж на bTV показа реакцията на възрастните хора, които се чудят защо след като 40 години са плащали здравните си осигуровки им се налага да търпят подобно нещо. От медията информираха, че директори на болнични заведения, в които има проблем с въвеждането на пръстовия идентификатор са отказали да говорят пред камерата, за да нямат проблеми с министерството на здравеопазването.
Заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков коментира информацията така: "Хората са станали будитеил защото не са се страхували."
По думите му системата се тества от три месеца: "Беше проведено обучение на екипите, на работещите в НЗОК. За това време минаха 300 хил. души и те са регистрирани, това показва, че системата работи. Затова беше този тестови период. Има указания от НЗОК, в които се казва, че пациентът първо се хоспитализира, а после може да се направи идентификацията. За това време отказите са по-малко от 100, т.е. 0,03%. При всички откази пациентът се хоспитализира.", увери Шарков.
Той напомни и че до края на тази седмица стартира и мобилното приложение - когато касата извършва плащане от името на пациента той получава съобщение за потвърждаване на този факт, а от Дирекция „Медицински одит“ ще се проверява качеството на лечението.
На въпрос защо се е наложила смяна в ръководния пост на НЗОК Шарков каза: "Това не бих могъл да го коментирам. Има решение на МС, хващам се да върша работата."
Преди месец, по време на обсъждането относно законността на пръстовия идентификатор, зам.-министър Шарков каза:
"Пръстовата идентификация не противоречи на закона, както твърдят от Центъра за защита правата в здравеопазването. Ако бяха пръстови отпечатъци, можеше изобщо да се коментира подобен казус, но в случая нямаме пръстови отпечатъци. Това, което имаме, е един код от числа, които са поредица от осем хиляди числа и практически изобщо няма пръстов отпечатък – той, нито се снема, нито се съхранява, нито се предава, така че няма абсолютно никакъв проблем."