"Няма нищо лично в решението за пенсиониране на проф. Кантарджиев. Няма и път назад. При достигане на пенсионна възраст е нормално да се пенсионираш, няма нищо извънредно“. Това коментира пред "Лице в лице“ по БТВ здравният министър д-р Стойчо Кацаров.
"Няма път назад, въпросът е приключен. Как може пенсионирането на някой да води до протести не разбирам", добави Кацаров и каза, че проф. Ива Христова е заменила Кантарджиев по негово предложение. Колеги на пенсионирания проф. Тодор Кантарджиев протестираха в негова подкрепа. Според тях той е един от най-добрите специалисти и навършването на пенсионна възраст за един такъв учен не е основателна причина да бъде отстранен.
Кацаров обясни, че става дума за пенсиониране от държавна администрация и никой не спира учените да работят или лекари да правят операции. "Когато се достига пенсионна възраст, се пенсионираш от служба в администрацията." Ревизията на пандемията - кой е виновен за високата смъртност? Относно анализа за високата смъртност по време на пандемията здравният министър заяви, че част от проблема е това, че предишното правителство са управлявали кризата политически и предизборно.
"В основата на големия брой смъртни случа е това, затова правим анализ за последната година за високата смъртност", добави министър Кацаров. Трансплантациите - от чужди посолства са ни предупреждавали за фалшиви самоличности на донори и реципиенти Относно освободеното ръководство на болница "Лозенец“ заради съмнения за финансова щета на НЗОК и незаконни трансплантации Кацаров заяви, че са получавани сигнали от посолствата на други държави за фалшиви самоличности: "За всеки един от случаите за трансплантации на украинци, молдовци, реципиенти, донори от посолствата на други държави, са извършвани проверки и изпращани данни за фалшиви самоличности до МВР, ДАНС и министъра на здравеопазването – Кирил Ананиев и Костадин Ангелов. Никаква реакция от тези органи. Тази документация не е съхранявана. Покровителствали са този процес. Имало е превантивна бюлетина на Интерпол, да предупредят че в България се очаква процес на трафик на органи и незаконни трансплантации, това е заметено под килима, имам тези документи. Институции са покровителствали този процес“, каза още Кацаров.
Според него и трябва и да се помисли какво става с трансплантирането от трупни донори у нас: "За цялата минала година са трансплантирани само от два трупни договора, средно годишно за последните 10-15 години са 15, средно 100 донорски ситуации искам да видя“, добавя той. Кацаров обясни, че болници, където да се извършват трансплантации има, но няма донори.