„По лични впечатления около 30% от хората спазват мерките изключително стриктно. Други 30% го правят, но след леко подсещане. Има и 15-20%, които твърдо отказват да спазват мерки и смятат, че вирус няма. Това е интересно и същевременно жалко, защото тези хора могат да дойдат във всяка една болница, където лекуваме болни от коронавирус и да видят за какво става въпрос“. Това заяви в предаването „Плюс-Минус” по Нова телевизия д-р Александър Симидчиев.
"Нивото на заразяване с коронавирус зависи изцяло от хората. Основното нещо, което движи пандемичния процес, е поведението ни, а не самият вирус. Дали огнищата на зараза ще угаснат или ще продължат да тлеят зависи само от нас”, допълни той.
„Преболедувалите изграждат траен имунитет. Много малка част от тях, ако въобще има такива, боледуват повторно. Трябва обаче да се има предвид, че имунитетът е нещо динамично, той не е фиксиран. Ако от нещо се срине имунитетът ни, например, онкологично заболяване, имуноспуресия, тежък диабет, имунитетът може да се снижи до степен защитните сили на човек да не са достатъчни", каза още д-р Симидчиев.
Специалистът бе категоричен, че ако обществото е достатъчно информирано за болестта, мерките трябва да се спазват. „А спазването им не е трудно – миене на ръце, социално дистанциране и носене на маска в закрити помещения са някои от най-добрите начини да се предпазим“, уточни д-р Симидчиев.
Според него вирусът оставя трайни изменения в белия дроб и макар че тази честота не е толкова голяма този риск все пак съществува. „Остават фибрози и съдови изменения, които не могат да бъдат изчистени дори дълго време след преболедуване”, казва той, като уточнява, че наблюденията над коронавируса са едва от 7 месеца. Д-р Симидчиев отново подчерта, че съществуват огромни разлики с грипа, като смъртността при COVID-19 е десет пъти по-голяма.